Paradą folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata przez centrum Białegostoku rozpoczął się we wtorek 8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza potrwa do 26 lipca.
To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. "To święto radości i przyjaźni" - mówi o festiwalu Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku, który jest organizatorem.
We wtorek po południu kilkaset osób, członków zespołów m.in. z Polski, Ukrainy, Mołdawii, Bułgarii, Izraela i Indii w tradycyjnych strojach przeszło sprzed białostockiej katedry na Rynek Kościuszki, gdzie rozstawiono główną scenę.
Podczas inauguracyjnego koncertu, który potrwa do późnych godzin wieczornych, wystąpią trzy zespoły. Jako pierwszy na scenie pojawił się ukraiński kwintet bandurzystek Amabilis. Później wystąpi zespół Laleczki ze wsi Obuchowo na Białorusi. W jego skład wchodzi 100 dzieci, do Białegostoku przyjechała wybrana grupa.
Gwiazdą wieczoru będzie litewski zespół Lietuva, o którego koncert zabiegano od trzech lat. Jak mówił wcześniej dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Dyrdał, grupę można porównać poziomem do polskiego Mazowsza czy Śląska i - jak dodał - to jeden z najlepszych zespołów folklorystycznych na Litwie.
Przez wszystkie dni festiwalu na głównej scenie w Białymstoku wystąpi 25 zespołów z 13 krajów. Oprócz koncertów na głównej scenie, grupy będą występować też na scenach w kilkunastu miejscowościach w regionie.
Będzie można posłuchać polskich i indyjskich artystów we wspólnym projekcie "Kiedy spotykają się mistrzowie". Dyrdał mówił, że będzie to koncert pokazujący najdawniejsze tradycje muzyczne w Polsce i Indiach.
Hiszpańskie klimaty przybliży polski zespół trzech sióstr "El saffron", które wykonują tradycyjne pieśni sefardyjskie.
Na festiwalowej scenie zaprezentuje się również tatarski zespół "Buńczuk", który w swoim programie ma utwory poetów tatarskich, piosenki polskie i tatarskie oraz tańce do melodii na motywach m.in. krymskich i baszkirskich.
Koneserzy operetek będą mieli okazję posłuchać orkiestry Teatru Narodowego we Lwowie i artystów operowych, a wśród nich światowej sławy śpiewaka Aleksandra Teligi.
"Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.(PAP)
swi/ mhr/