W ramach programu „Lato w teatrze" w kaliskim Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego rozpoczęły się półkolonie pn. „Legendy miejskie, czyli jak opowieści prawdziwe i zmyślone tworzą tożsamość miasta" - poinformowała we wtorek PAP specjalistka ds. promocji Marcelina Hertmann.
Półkolonie organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Młodzież w wieku od 13 do 18 lat przez dwa tygodnie będzie badać miejskie mity. Na tej podstawie powstanie pokaz finałowy, zaplanowany na 25 sierpnia.
"Prawdopodobnie pokaz odbędzie się w formie czytania performatywnego. Jest to taka forma między zwykłym czytaniem a pełnoprawnym spektaklem. Jest to próba szybkiego odczytania emocji" - wyjaśniła Marcelina Hertmann.
Punktem wyjścia i pretekstem do pracy będą "mikrohistorie" Kalisza - młodzież będzie odkrywać miasto, czytając napisy na murach, podsłuchując rozmowy w sklepach czy np. analizując wygląd straganów na targowisku. Podczas zajęć dziennikarskich dowiedzą się również jak odróżnić fake newsy i legendy miejskie od rzeczywistości.
"Legendy miejskie to fascynujący temat, ponieważ są wytworem zbiorowej wyobraźni. Opowiadają bardzo dużo o nas samych i o miejscu, w którym żyjemy" – powiedział jeden prowadzących zajęcia dramaturg Piotr Froń.
Wyjątkowym gościem tegorocznej edycji wydarzenia będzie reportażysta Filip Springer, finalista Nagrody Literackiej "Nike" 2012 za reportaż "Miedzianka. Historia znikania".
"Zabierze uczestników warsztatów na spacer po Kaliszu. Młodzież będzie miała okazję poznać tajniki pracy reportera" - wyjaśniła Hertmann.
Kaliski program realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 40 tys. zł.(PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ pat/