„Historia przyszłości” to hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który w czwartek rozpoczyna się we Wrocławiu. Impreza poświęcona jest krótkiej formie prozy i oddziaływaniu literatury na inne dziedziny sztuki.
To już 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku scenerią festiwalowych wydarzeń będą wnętrza nowo otwartego Muzeum Pana Tadeusza, które mieści się w jednej z kamienic wrocławskiego Rynku.
Hasło tegorocznej edycji nawiązuje do mało znanej książki Adama Mickiewicza „Historia przyszłości”. „To są fragmenty zapisków Mickiewicza, listy do przyjaciół i notatki pisane w języku francuskim, w których poeta zastanowią się jak będzie wyglądał świat w przyszłości” - powiedziała PAP rzeczniczka festiwalu Beata Bartecka.
„Historii przyszłości” będzie poświęcona wystawa, której wernisaż jest jednym z pierwszych festiwalowych wydarzeń. „Prace pokazywane na tej wystawie są interpretacją świata przyszłości z wizji Mickiewicza” - powiedziała Bartecka.
Głównym wydarzeniem festiwalu są czytania opowiadań przez autorów z Polski i zagranicy. „To w przeważającej mierze fragmenty prozy, która jeszcze nie została opublikowana. Czytanie odbywa się w językach ojczystych autorów, a napisy w języku polskim są wyświetlane symultanicznie” - powiedziała rzeczniczka.
Do Wrocławia w tym roku przyjadą m.in. Liliana Hermetz, laureatka Nagrody Conrada za powieść „Alicyjka”; Dominika Słowik, autorka głośnego debiutu – „Atlas: doppelganger”; Małgorzata Rejmer autorka książki „Bukareszt. Kurz i krew”; brytyjska prozaiczka Lucy Caldwell, laureatka m.in. Rooney Prize for Irish Literature i Dylan Thomas Prize; Jacek Dehnel oraz Łukasz Orbitowski.
Częścią festiwalu jest również przegląd adaptacji filmowych. Będzie można obejrzeć m.in. premierowy pokaz czeskiego obrazu „Wilsonov” według minipowieści Michala Hvoreckiego.
W tym roku festiwal jest częścią programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Impreza zakończy się w niedzielę.(PAP)
pdo/ mow/