Koncert zespołu wokalnego Affabre Concinui zainauguruje w sobotę cykl lipcowych pikników na terenie zrewitalizowanej, zabytkowej fabryki Ludwika Grohmana, należącej do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Organizatorzy liczą, że imprezy z tego cyklu przybiorą charakter prawdziwego pikniku i staną się stałym wydarzeniem kulturalnego lata w Łodzi.
Muzyczną gwiazdą pierwszego "Pikniku u Grohmana" będzie uznany wokalny sekstet męski Affabre Concinui z Poznania, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. Członkowie zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S. Stuligrosza i J. Kurczewskiego. Zespół koncertuje w kraju i za granicą, a jego repertuar obejmuje ponad 300 utworów - od muzyki renesansu po muzykę współczesną, a także utwory orkiestrowe z imitacją instrumentów muzycznych.
Podczas kolejnych "Pikników u Grohmana" - 13 lipca wystąpi Leszek Kułakowski Trio z jazzowymi improwizacjami, tydzień później zespół Coral Band zagra hity polskiego rocka, a cykl zakończy występ zespołu Alla Vienna.
"Piknik u Grohmana" organizuje Tomasz Gołębiewski, koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej, twórca popularnych w Łodzi letnich cykli muzycznych "Geyer Music Factory" i "Manu Summer Jazz Sundays" oraz ŁSSE, która udostępnia teren wokół
zrewitalizowanej fabryki przy ul. Tymienieckiego na Księżym Młynie.
Rzecznik Strefy Marcin Kwintkiewicz przypomniał, że na tym terenie gościły już m.in. cztery edycje Fashion Week Poland, Otwarta Wystawa, imprezy związane z Fotofestiwalem czy Festiwalem Czterech Kultur.
"Chcemy otworzyć przestrzeń strefy na działania w obszarze kultury i sztuki. Mamy nadzieję, że łodzianie polubią atmosferę +Pikników u Grohmana+ i zagoszczą one
już na stałe w letnim kalendarzu wydarzeń w Łodzi" - powiedział PAP Kwintkiewicz.
W trakcie każdego pikniku artyści występować będą dwukrotnie: o godz. 15.30 i 17. W przypadku złej pogody koncerty przeniesione zostaną do sali konferencyjnej. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.
Zespół budynków dawnej fabryki Ludwika Grohmana pochodzi z XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Jego renowacja trwała od grudnia 2011 r., a przy rewitalizacji użyto materiały budowlane, wzornictwo i bruk z epoki. Dobudowane fragmenty elewacji są wykonane ze szkła i aluminium. W samym obiekcie znalazły się powierzchnie biurowe do wynajęcia, sale konferencyjne oraz siedziba Strefy. Inwestycja kosztowała ŁSSE ponad 18 mln zł. (PAP)
szu/ abe/