Sekcje kina współczesnego "Wielki mały człowiek" i "Pejzaże sztuki. Pejzaże życia" - to nowość w programie 12. festiwalu Hommage a Kieślowski. Wydarzenie pod hasłem "pokoleń, dialogu międzypokoleniowego", związanym z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, potrwa od 25 do 27 sierpnia w Sokołowsku.
Jak podkreślili twórcy festiwalu, istotnym tytułem corocznej sekcji "Hommage" będzie "Krótki film o miłości" z 1988 r. "35 lat po premierze filmu organizatorzy chcą odtworzyć dla zebranej w Sokołowsku publiczności spotkanie między magiczną parą głównych bohaterów – Tomkiem (Olaf Lubaszenko) i Magdą (Grażyna Szapołowska). Uniwersalność tematu, wspaniała gra aktorska i melancholijne zdjęcia Witolda Adamka na pewno zachwycą uczestników i uczestniczki festiwalu" - poinformowali w komunikacie.
Nowością w programie festiwalu będą sekcje kina współczesnego "Wielki mały człowiek" i "Pejzaże sztuki. Pejzaże życia". "W pierwszej sekcji będzie można zobaczyć takie filmy jak +Tonia+ Marcina Bortkiewicza czy pokazywany premierowo na tegorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity +Kiosk+ Daniela Stopy. +Pejzaże sztuki (...)+ dostarczą widzom szansy, aby przyjrzeć się najbardziej oryginalnym tytułom, które łączą różne oblicza terapii poprzez sztukę i kulturę (...). W programie HAK znajdą się m.in. nagrodzony Złotym Lwem na ostatnim MFF w Wenecji dokument +Całe to piękno i krew+ Laury Poitras, +Siostrzeństwo świętej sauny+ Anny Hints czy +Solaris Mon Amour+ Jakuba Mikurdy, Laury Paweli i DJ Lenara" - czytamy.
Podobnie jak w poprzednim roku, na widzów czekają również pokazy kina ukraińskiego. "W ramach +Ukraińskich dialogów pokoleniowych+ pragniemy pokazać w Sokołowsku takie filmy, jak +Pamfir+ Dmytra Sukholytkyy’ego Sobchuka czy nagrodzony na festiwalu w Locarno +Syndrom Hamleta+ Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Nasze zaproszenie przyjęła ceniona reżyserka, pisarka i artystka Iryna Tsylik, twórczyni takich filmów, jak +Ziemia jest niebieska jak pomarańcza+ oraz +Kamień. Papier. Granat+" - przekazali organizatorzy.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia w Sokołowsku (woj. dolnośląskie). Za jego organizację i produkcję odpowiadają: Fundacja Sztuki Współczesnej "IN SITU", Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku oraz Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko.
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.hommageakieslowski.pl/.
Krzysztof Kieślowski (ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, jednym z współtwórców kina moralnego niepokoju. Swoje późniejsze ważne filmy, takie jak "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory", stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Kieślowski był laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski" oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały". (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/