Spektakl "Duchologia Polska" w reż. Jakuba Skrzywanka to pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Wałbrzyski teatr w nowym sezonie zamierza zrealizować siedem nowych produkcji.
Hasło przewodnie nowego sezonu artystycznego to „7 Kolorów”, a jego realizacją zajmie się Sebastian Majewski, nowy dyrektor artystyczny teatru. „To sezon, w którym następuje zmiana dyrekcji, staramy się, aby ta zmiana była jak najbardziej płynna. Sezon zaprojektowany został w połowie przez poprzednika Macieja Podstawnego, a w połowie przez nowego dyrektora artystycznego. Chcieliśmy pokazać jak bardzo teatr potrafi być różnorodny, a zarazem - być kontynuacją, bezpośrednim przejściem jednego w drugie, tak jak kolory” - powiedział PAP kierownik literacki Tomasz Jękot.
Sezon w wałbrzyskim teatrze otworzy spektakl „Sienkiewicz Superstar”, mający premierę w ubiegłym sezonie, który grany będzie na Dużej Scenie 8 i 9 września.
Pierwszą premierą nowego sezonu, 21 września, będzie spektakl „Duchologia Polska” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. „Tekst Pawła Soszyńskiego, znanego recenzenta teatralnego, a debiutującego w roli dramaturga, bazuje na stronie internetowej i książce Olgi Drendy pod tym samym tytułem. Zbiera ona w swojej publikacji różne absurdy polskiej transformacji po 1989 roku, zjawiska, które cały czas zgłębiane, wciąż pozostaje nieuchwytne” – wyjaśniał Jękot.
Jak dodał, autor tekstu opisuje sytuację, w której możliwe jest "wykasowanie" tego przedziału czasowego. „Pytanie, które jest postawione w tym spektaklu, to gdybyśmy mogli nagle zacząć od nowa, wstąpić w lata 90. na nowo, to jakby to wyglądało i czy te lata czegoś nas nauczyły” – mówił kierownik literacki. Spektakl realizowany jest w koprodukcji z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gdzie pokazany zostanie 5 października.
Drugą z nowych produkcji, której premiera odbędzie się 4 października, będzie spektakl "Dziki" w reżyserii Klaudii Hartung-Wójcik. Przedstawienie przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat opowiada o doświadczeniu śmierci przez dziecko. Spektakl będzie można zobaczyć w wybranych szkołach podstawowych w Wałbrzychu.
Z kolei 9 listopada wałbrzyski teatr wystawi sztukę „Instytut Goethego", stanowiącą adaptację "Cierpień młodego Wertera". Przedstawienie w inscenizacji Cezarego Tomaszewskiego to pięciu różnych Werterów i jedna kobieta, którzy zatańczą i zaśpiewają o swojej samobójczej śmierci. W spektaklu twórcy przywołają także postać samego Johanna Wolfganga von Goethego. Spektakl przygotowywano z okazji Polsko-Niemieckich Dni Dramaturgii dla Młodzieży „Z Ogniem w głowie”, które odbędą się 16-19 listopada.
Z tej okazji zaplanowano również spektakl „Po nas choćby kosmos" w reżyserii Pawła Świątka, do tekstu Sybille Berg, który przedstawia komediową i okrutną wizję przyszłości, w której faszyzm na stałe osiedli się w Europie, a bohaterka dramatu zgłasza swój udział w misji kolonizacyjnej Marsa.
Na luty zaplanowano premierę spektaklu „Baba-dziwo" w reżyserii Dominiki Knapik na podstawie tragikomedii Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W marcu wystawiona będzie sztuka „Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą", inspirowana filmem Andrzeja Żuławskiego „Diabeł", która powstanie w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Z kolei w czerwcu wałbrzyski teatr wystawi „Wesele" Wyspiańskiego, wyreżyserowane przez Remigiusza Brzyka.
W planach teatru na nadchodzący sezon są także czytania, spektakle wyjazdowe i plenerowe. Na przełomie czerwca i lipca wałbrzyski teatr przygotuje spektakl plenerowy składający się z tekstów i piosenek z klasycznego repertuaru literatury dla dzieci i młodzieży. Widowisko powstające w koprodukcji z Teatrem Lalki i Aktora oraz miastem Wałbrzych, zostanie pokazane w przestrzeni amfiteatru.
Z kolei już 6 września na 12. Festiwalu Central European Theatre w Koszycach na Słowacji teatr wystawi spektakl „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego . (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/