Nie chcemy robić z Roku Korczaka cyklu urzędowych imprez, nastawiamy się na pracę z uczniami i nauczycielami, upowszechnianie wiedzy - mówił w środę w Sejmie Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w MEN. "Dla nas Korczak to jeden z najważniejszych patronów" - podkreślił Sielatycki. Mirosław Sielatycki odpowiadał na forum Sejmu na pytania posłów Joanny Fabisiak (PO) i Wiesława Suchowiejko (PO) dotyczących zaangażowania Ministerstwa Edukacji Narodowej w obchodzony właśnie Rok Janusza Korczaka.
Pod patronatem MEN odbędzie się "kilkaset imprez" związanych z obchodami Roku Korczaka. Na przykład 1 czerwca 2012 roku w Sejmie RP będzie miała miejsce kolejna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, w której uczestniczyć będzie ponad 450 uczniów. Tematem dyskusji będzie "Szkoła demokracji - realizacja idei Janusza Korczaka". W otwartych konkursach, które Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza dla szkół i organizacji pozarządowych osoba Janusza Korczaka będzie jednym z kluczowych patronów w tym roku, także w konkursach na projekty dotyczące okresu wakacji zgłaszane do Kuratorium Oświaty premiowane będą projekty związane z popularyzacją osoby i dorobku Janusza Korczaka. Pod patronatem MEN 30 marca odbędzie się ogólnopolska konferencja organizowana przez Kuratorium Oświaty w Kielcach poświęcona wartościom zawartym w twórczości Korczaka. Cykl imprez korczakowskich przygotowuje też Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
"Dla MEN ważne jest też promowanie wiedzy o Januszu Korczaku w świecie, dlatego też przygotowaliśmy kilka wydarzeń. Odbędzie się na przykład ogólnoeuropejskie seminarium w ramach programu Rady Europy skierowanego do nauczycieli. Przedstawiciele 10 krajów-sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej będą obradowali pod hasłem +Budowanie Europy z dziećmi i dla dzieci. Pedagogika Janusza Korczaka+. Materiały z tego spotkania zostaną opublikowane" - podkreślił Sielatycki.
"Nie chcemy traktować Roku Korczaka, jako czegoś ograniczonego kalendarzem, cyklu imprez, który zakończy się pod koniec roku. Na portalu Scholaris udostępniane będą mało znane teksty Korczaka i o Korczaku, co pomoże w ugruntowaniu wiedzy o nim. Nie chcielibyśmy robić z Roku Korczaka cyklu urzędowych wydarzeń, chodzi raczej o konkretną pracę z uczniami i nauczycielami, upowszechnianie wiedzy o Korczaku i jego dzieł" - powiedział Sielatycki dodając, że lista korczakowskich imprez firmowanych przez MEN jest ciągle jeszcze otwarta, a ich liczba może sięgnąć kilkuset wydarzeń.
W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70. rocznica śmierci i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. We wrześniu 2011 Sejm RP podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. (PAP)
aszw/ abe/