21 koncertów znajdzie się w programie 13. Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Na scenach i w kościołach 12 miejscowości woj. śląskiego wystąpi kilkuset artystów, zarówno w repertuarze barokowym, jak i współczesnym. Koncert inauguracyjny odbędzie się 8 listopada w Chorzowie.
Festiwal im. Gorczyckiego, łączący ze sobą muzykę barokową i współczesną, to jedno z największych muzycznych wydarzeń w regionie. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się do 9 grudnia w kościołach, salach koncertowych oraz instytucjach kultury w Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Świętochłowicach, Katowicach, Radzionkowie, Świerklańcu, Nakle Śląskim, Tarnowskich Górach, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim i Sosnowcu; ponadto jeden z koncertów zaplanowano w Krakowie. Finałowym akcentem festiwalu będzie koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
W tym roku wśród gwiazd festiwalu będzie niemiecki artysta Andres Scholl, jeden z najbardziej obecnie znanych kontratenorów Europy, który zaśpiewa 1 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu, z towarzyszeniem orkiestry London Baroque z Wielkiej Brytanii. Program koncertu ma pokazać "symbiozę czasów" na przykładzie dzieł Jana Sebastiana Bacha i Arvo Pärta.
Festiwal im. Gorczyckiego promuje muzykę klasyczną. Jak podkreślają organizatorzy, są to "arcydzieła muzyki wokalno-instrumentalnej w godnej oprawie i doskonałym wykonaniu", ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego jednego z najwybitniejszych kompozytorów okresu polskiego baroku – pochodzącego z Rozbarku (dziś dzielnica Bytomia) Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Kolejne edycje festiwalu gromadzą co roku po kilkanaście tysięcy osób.
"Tegoroczna edycja festiwalu, pod tytułem +Wieki Niepodległej Kultury+, to ukazanie bogactwa rodzimej muzyki i rozmachu artystycznych idei, zrodzonych na przestrzeni wieków wolności polskiego narodu, czyli w stuleciu poprzedzającym utratę niepodległości oraz kończącym się właśnie stuleciu po jej odzyskaniu" - wyjaśnił kierownik Biura Inicjatyw Społecznych im. G. G. Gorczyckiego Karol Furtak.
Tegoroczny festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 8 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury, koncertem z udziałem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w ich autorskim widowisku muzycznym „Camerata Silesia śpiewa Chopina”.
Wśród artystów, którzy wystąpią między 8 listopada a 9 grudnia są, obok Andreasa Scholla, m.in. Hobart Earle, Łukasz Długosz, Stéphane Fuget, Olga Pasiecznik, Alla Poznyak, Waldemar Malicki, Kenneth Burton, Andrzej Lampert, Mieczysław Szcześniak, Laura Vadjon, Julia Alexeeva i Kasia Moś. Zaplanowano też występy zespołów: Orkiestry L'Entretien des Muses, Croatian Baroque Ensemble, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii z Odessy, Capelli Cracoviensis, London Baroque, Chór Filharmonii Śląskiej, Camerata Silesia, Orkiestry Sinfonietta Cracovia i Orkiestry AUKSO.
Co charakterystyczne dla festiwalu, wielu zagranicznych gości zaprezentuje muzykę polską, na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Nie zabraknie też arcydzieł literatury światowej, m.in. kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla, Ludwiga van Beethovena oraz polskich mistrzów: Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.
13. edycja festiwalu uczci jubileusze polskich kompozytorów, także poprzez prawykonania ich dzieł. Ponadto specjalnie na zamówienie festiwalu odbędzie się wiele premierowych koncertów, które - jak informują organizatorzy - "uświadomią podobne źródła inspiracji, a nawet analogiczne koncepcje formalno-stylistyczne twórców niepodległych wieków; przedstawią różne interpretacje oraz zilustrują ewolucję polskiej kultury muzycznej w procesie dziejowym".
Symbioza muzyki barokowej i współczesnej zostanie pokazana 10 listopada w Operze Śląskiej w Bytomiu, poprzez wykonanie specjalnie przygotowanej, industrialnej wersji III Koncertu Brandenburskiego Jana Sebastiana Bacha oraz Sinfonii industrialnej Adama Wesołowskiego - w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Hobarta Earle’a.
18 listopada w sali koncertowej NOSPR w Katowicach zabrzmi twórczość Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Leszka Możdżera. Ich psalmy i msze wykonają Mieczysław Szcześniak, combo jazzowe i Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak.
Zestawienie kompozycji epoki baroku oraz XX wieku złoży się na program koncertu w Chorzowskim Centrum Kultury 30 listopada - dzieła Jana Sebastiana Bacha, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego wykonają wybitni artyści z Francji: Stéphane Fuget (klawesyn) i Orkiestra L'Entretien des Muses wraz z Capellą Cracoviensis pod dyrekcją solisty.
Koncert finałowy festiwalu odbędzie się 9 grudnia w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Ponad 170 artystów z Polski i Ukrainy: soliści Julia Alexeeva (sopran), Alla Poznyak (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Jarosław Kitala (baryton) wraz z Narodową Orkiestrą Filharmoniczną w Odessie i Chórem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Hobarta Earle’a, wykonają słynną IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena z „Odą do radości”. Program koncertu dopełni Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego.
Patron festiwalu, Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. jako syn Adama Gorczycy, właściciela największego gospodarstwa w Rozbarku. Zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich epoki baroku. Jest autorem m.in. utworów chóralnych, które stanowiły oprawę liturgiczną nabożeństw i na pewno były wykonywane w okresie od 1698 do 1734 r., gdy ks. Gorczycki był kapelmistrzem wawelskiej kapeli. Był również penitencjarzem w katedrze wawelskiej i - zdaniem historyków - osobą szczególnie wrażliwą na potrzeby biednych. Wspomina się, że podczas zarazy i okupacji miasta przez Szwedów, był jednym z nielicznych kapłanów niosących posługę duszpasterską krakowianom. Zmarł 30 kwietnia 1734 r.
Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie www.gorczycki.pl. (PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ itm/