Kultura i sztuka po 1989 roku

14.10.2019

Soul, jazz i rap na 13. Urbanator Days – w listopadzie

Michał Urbaniak. Fot. PAP/G. Michałowski Michał Urbaniak. Fot. PAP/G. Michałowski

Światowej sławy jazzman Michał Urbaniak po raz 13. zaprosił do Łodzi wybitnych artystów wykonujących muzykę soul, jazz i rap. Na koncertach i warsztatach w ramach 13. Urbanator Days będzie można ich posłuchać od 7 do 8 listopada.

O programie tegorocznych Urbanator Days ich twórca Michał Urbaniak opowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w gabinecie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która przypomniała, że jazzman jest nie tylko honorowym obywatelem Łodzi, ale także wielkim przyjacielem tego miasta.

Urbaniak zaznaczył, że od 13 lat koncepcja Urbanator Days pozostaje niezmienna – chodzi o zaproszenie do Polski znanych światowych wykonawców "muzyki rytmicznej" i umożliwienie młodym polskim muzykom – niekoniecznie tym znającym nuty i wykształconym w szkołach muzycznych – odbycia warsztatów i wspólnych występów z mistrzami.

"To przesłanie prowadzi mnie, by kontynuować Urbanator Days. Przez 13 lat wychowaliśmy całą rzeszę młodych muzyków, którzy grają obecnie na różnych scenach" – podkreślił Urbaniak.

Pełny skład Urbanator Days 2019 tworzą gitarzysta Mark Whitfileld, basista Otto Williams, trębacz Piotr Wojtasik, raper Walter West, klawiszowiec Michał Wróblewski, bębniarz Frank Parker oraz wokalistka Irene Blackman. Można ich usłyszeć m.in. na ostatniej płycie Urbaniaka "From Warsaw with love", nagranej z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wraz z Urbaniakiem zagrają oni koncert 8 listopada w łódzkim Teatrze Nowym. Do jazzmanów przyłączą się najodważniejsi uczestnicy bezpłatnych warsztatów Urbanatora, którzy dzień wcześniej będą szkolić umiejętności muzyczne pod okiem mistrzów w Łódzkim Domu Kultury.

Indywidualności muzyczne zaprezentują młodzieży najważniejsze style: hip-hop, blues, soul, fusion i jazz nowoorleański. Każdy uczestnik zajęć będzie miał możliwość wykonania wybranych przez siebie utworów, a także szlifowania swojego gatunku muzycznego pod okiem wybitnych nauczycieli.

Na lekcje wokalne uczestnicy mogą liczyć dzięki obecności Irene Blackman, córki legendarnego pianisty Dona Blackmana, piosenkarki i aktorki, która ma na koncie nominację do Grammy i współpracę z takimi artystami, jak Kanye West, Melba Moore, PopCaan i Marcus Miller.

Warsztaty i koncerty w ramach Urbanator Days odbęda się także w Warszawie – odpowiednio 9 listopada w Ośrodku Kultury Ochoty oraz 10 listopada w Och-Teatrze.

Michał Urbaniak od 1973 roku mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Światowe uznanie przyniosła mu płyta "Tutu" nagrana z Milesem Davisem. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1992 r. znalazł się w prestiżowym Down Beat wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu w pięciu kategoriach.

Urbaniak jest współtwórcą muzyki Fusion; ma na koncie ponad 60 autorskich płyt. Współpracował m.in. z Quincy Jonesem Herbiem Hancockiem, Billym Cobhamem i Stephanem Grapellim. Jest wynalazcą pięciostrunowych skrzypiec, kompozytorem i aranżerem. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL