Kultura i sztuka po 1989 roku

23.08.2019

Spektakl „Fantazja” w reż. Anny Karasińskiej rozpocznie zagraniczne tournée TR Warszawa

Spektakl „Fantazja” w reż. Anny Karasińskiej w TR Warszawa. Źródło: TR Spektakl „Fantazja” w reż. Anny Karasińskiej w TR Warszawa. Źródło: TR

Serię zagranicznych pokazów spektakli TR Warszawa rozpocznie w niedzielę prezentacją „Fantazja” w reżyserii Anny Karasińskiej podczas 40. edycji Zürcher Theater Spektakel - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa teatru Kaja Stępkowska. „Fantazja” grana będzie tam do 27 sierpnia.

"W niedzielę TR Warszawa zainauguruje serię zagranicznych pokazów spektakli teatru w sezonie 2019/20. Przedstawienia zrealizowane na warszawskiej scenie będzie można zobaczyć w Czechach, Francji i Szwajcarii oraz w Rumunii w formie rejestracji wideo" - napisała Stępkowska w informacji przesłanej PAP.

"Fantazja", którą w ubiegłym sezonie mogli zobaczyć widzowie w Belgii, Irlandii, Kanadzie i Niemczech, zostanie pokazana w Zurychu trzykrotnie.

Jak zaznaczyła rzeczniczka TR Warszawa, Zuercher Theater Spektakel to "jeden z wiodących europejskich festiwali sztuk performatywnych, promujących poszukiwania nowych języków scenicznych w obszarach teatru, choreografii, performansu i muzyki". W tym roku obok "Fantazji" Anny Karasińskiej, w programie festiwalu znalazły się przedstawienia takich artystów, jak Jan Lauwers i Needcompany, Phia Menard, Lia Rodrigues, Boris Charmatz i William Kentridge, Rimini Protokoll, Anne Teresy De Keersmaeker i grupy Rosas.

30 września "Fantazja" otworzy festiwal Prague Crossroads. W programie praskiego przeglądu, prezentującego innowacyjne przedstawienia korespondujące z aktualną sytuacją społeczną, znalazły się spektakle takich twórczyń, jak Christiane Jatahy, Susanne Kennedy, Flora Detraz, Gisele Vienne, Kate McIntosh, Rima Najdi, oraz znana polskiej publiczności belgijska choreografka Lotte van den Berg.

Dwukrotnie (9-10 października) "Fantazja" Karasińskiej pokazana zostanie w Miluzie w ramach przeglądu Focus Pologne, organizowanego przez centrum La Filature jako wydarzenie partnerskie festiwalu CultureScapes. Obok spektaklu TR Warszawa pokazane zostaną tam również inne polskie przedstawienia - "Wyjeżdżamy" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie i "Margarete" w reż. Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru KANA.

W rumuńskim Targu Mures od 29 sierpnia do 1 września odbywać się będzie pierwsza edycja festiwalu "A Name", w ramach którego prezentowane będą dzieła ważnych europejskich twórców teatralnych. Tegoroczny przegląd poświęcony będzie twórczości dyrektora artystycznego TR Warszawa - Grzegorza Jarzyny. W programie imprezy znalazły się pokazy rejestracji jego przedstawień "Bzik tropikalny" i "2007: Macbeth", filmowa wersja "Między nami dobrze jest" oraz "G.E.N VR", czyli pierwsze nagranie spektaklu w technologii cinematic VR.

Jak poinformowała Stępkowska, w Targu Mures odbędą się też "warsztaty pt. +W poszukiwaniu prawdy ciała+ dla aktorów tamtejszego Teatru Narodowego, prowadzone przez Grzegorza Jarzynę oraz Ivana Estegneeva, rozmowa z Grzegorzem Jarzyną prowadzona przez Theodora-Cristiana Popescu oraz wykład Romana Pawłowskiego o TR Warszawa".

15 września "Inni ludzie" - najnowszy spektakl Grzegorza Jarzyny, będący adaptacją książki Doroty Masłowskiej - po raz pierwszy pokazany zostanie za granicą na 27. Międzynarodowym Festiwalu Divadlo w Pilznie. "Spektakl Grzegorza Jarzyny pokazywany będzie obok +Hard to be a God+ Kornela Mundruczo, dobrze znanego publiczności TR Warszawa jako reżyser +Nietoperza+ i +Cząstek kobiety+" - napisała Kaja Stępkowska.

W programie tego festiwalu znalazły się też inne polskie przedstawienia - "Zapiski z wygnania" w reż. Magdy Umer z Teatru Polonia w Warszawie oraz "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej z Teatru Polskiego w Poznaniu.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL