Spektakl kabaretu Bi-Ba-Bo "Miłość ci wszystko wybaczy" w reżyserii Tadeusza Pliszkiewicza pokazany zostanie w poniedziałek w Muzeum Miasta Łodzi w ramach obchodów Roku Tuwima.
Przedstawienie wypełnią piosenki do tekstów Juliana Tuwima w wykonaniu m.in. Henryki Ambroszczyk, Jadwigi Czaban, Joanny Molteni, Zygmunta Kozłowskiego, Czesława Kurkowskiego i Zbigniewa Kwaśniewskiego. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Mariusz Ambroszczyk.
Wstęp jest wolny, a po spektaklu zaplanowano oprowadzanie po Gabinecie Juliana Tuwima przygotowanym w ramach tzw. Panteonu Wielkich Łodzian.
Sejm ustanowił 2013 Rokiem Tuwima w 60. rocznicę śmierci poety i 100. rocznicę jego debiutu, a obchody organizuje Łódź - rodzinne miasto poety.
Jak informuje Muzeum Miasta Łodzi ekspozycja została zaaranżowana w saloniku bilardowym wyposażonym w meble pochodzące z okresu międzywojennego. Prezentowane jest także wieczne pióro ze złotą stalówką należące do Tuwima. Na ekspozycji znajdują się m.in. cenne rękopisy, listy od pisarzy i wydawców, maszynopis "Kwiatów polskich" z odręcznymi dopiskami autora, a także pierwsze wydania książek poetyckich z dedykacjami dla przyjaciół. Całość wzbogacają fotografie Tuwima udostępnione przez Muzeum Literatury w Warszawie.
Sejm ustanowił 2013 Rokiem Tuwima w 60. rocznicę śmierci poety i 100. rocznicę jego debiutu, a obchody organizuje Łódź - rodzinne miasto poety. Planowane jest m.in. przygotowanie wystawy multimedialnej "O gorejącej treści zdarzeń", która ma być pokazywana w całej Polsce, koncert muzyki "Słopiewnie", czyli poezja Tuwima w interpretacji kompozytorów XX wieku czy plenerowy spektakl "Bal w Operze".
Wśród innych wydarzeń znajdą się m.in. przegląd piosenki aktorskiej do wierszy Tuwima, koncerty zespołów rockowych czy organizacja działań artystycznych w pociągu "Tuwim" relacji Łódź - Warszawa. Miasto planuje też odsłonięcie pamiątkowej tablicy na kamienicy przy ul. Kilińskiego 46, w której urodził się poeta.
Julian Tuwim (1894-1953) - urodzony w Łodzi polski poeta pochodzenia żydowskiego. Pisarz, publicysta, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najsłynniejszych polskich poetów. Zadebiutował w 1913 roku wierszem "Prośba" wydrukowanym w "Kurierze Warszawskim". Stale współpracował z tygodnikiem „Wiadomości Literackie". Był współzałożycielem kabaretu literackiego Pod Picadorem i grupy poetyckiej Skamander.
Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. "Czyhanie na Boga" (1918), "Sokrates tańczący" (1920), "Treść gorejąca" (1936), poematu "Kwiaty polskie" oraz popularnych wierszy dla dzieci, m.in. "Lokomotywa", "Abecadło","Słoń Trąbalski". Poeta zmarł w 1953 roku w Zakopanem; pochowany jest na warszawskich Powązkach. (PAP)
szu/ abe/