Rok 1968

23.01.2018 aktualizacja 07.02.2018

Spektakl "Sprawiedliwość" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Michał Zadara. Fot. PAP/J. Kamiński Michał Zadara. Fot. PAP/J. Kamiński

"Sprawiedliwość" - to tytuł spektaklu poświęconego sytuacji polskiego społeczeństwa po wydarzeniach marca 1968 roku. Premiera sztuki, wyreżyserowanej przez Michała Zadarę, odbędzie się 7 marca w stołecznym Teatrze Powszechnym.

Jak powiedział PAP Zadara, "Sprawiedliwość" nie jest typowym spektaklem fabularnym. "Aktorzy odgrywają w niej jedynie krótkie epizody nawiązujące do wydarzeń marcowych, w wyniku których w latach 1968-1970 wypędzono z Polski ponad 12 tys. osób pochodzenia żydowskiego. To zbrodnia przeciwko ludzkości, za którą nikt nie został postawiony przed sądem. Na scenie będziemy zastanawiali się, jak to się stało, że są wśród nas ludzie, którzy biernie się temu przyglądali" - wyjaśnił.

Reżyser dodał, że emigracja pomarcowa wyrządziła "ogromną krzywdę nie tylko Żydom, ale także polskiemu społeczeństwu". "Polska na tym do dziś cierpi, na różne sposoby. Teraz musimy żyć bez tych współobywateli. Powinniśmy więc przemyśleć, kto za tę krzywdę jest odpowiedzialny. Teatr od zawsze zajmuje się ideą sprawiedliwości i się tej sprawiedliwości domaga" - podkreślił.

Zadara poinformował, że wspólnie z zespołem prawników i historyków bada możliwość przypisania odpowiedzialności karnej lub cywilnej osobom współodpowiedzialnym za wypędzenie Żydów z Polski. "Mam nadzieję, że uda nam się wskazać sprawców z imienia i nazwiska. Gdy społeczeństwo nie jest w stanie jednoznacznie ustalić współwinnych zbrodni, oznacza to, że całe społeczeństwo ją popełnia" - powiedział.

W sztuce wystąpią: Arkadiusz Brykalski, Wiktor Loga-Skarczewski, Ewa Skibińska i Barbara Wysocka. Kolejne spektakle "Sprawiedliwości" odbędą się 8, 9, 10, 21, 22 i 24 marca.

8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" Adama Mickiewicza w reż. Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz tzw. "aktyw robotniczy".

Zapoczątkowało to tzw. wydarzenia marcowe - czyli falę studenckich protestów oraz walkę polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego.(PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL