Światowa premiera spektaklu "Dwa miecze" w reżyserii Grzegorza Jarzyny odbędzie się w sobotę w Pekinie – poinformował TR Warszawa w komunikacie. Sięgająca do chińskiej mitologii sztuka opowiada o poszukiwaniu wartości zapomnianych we współczesnym świecie.
Jak podał TR Warszawa, scenariusz spektaklu oparto na opowiadaniu chińskiego pisarza i eseisty Lu Xun, tworzącego w I połowie XX wieku. "Napisane w 1926 roku opowiadanie nawiązuje do starego chińskiego mitu o zamordowanym na rozkaz króla płatnerzu i jego synu, który chce pomścić śmierć ojca. W tej symbolicznej opowieści Xun stawia pytanie o cenę za ujawnienie prawdy i pokazuje, jakich ofiar wymaga walka o sprawiedliwość" - czytamy w komunikacie.
Jak podkreślił cytowany w komunikacie reżyser, spektakl stanowi wynik wieloletniej fascynacji Azją, jej duchem i sposobem myślenia. "Interesuje mnie historia Chin, zwłaszcza momenty, kiedy Chińczycy potrafili przezwyciężyć kryzys i zmienić go w wartość. +Dwa miecze+ bliskie są idei wiecznego powrotu, obecnej od wieków w europejskiej filozofii. Chciałbym w ślad za Lu Xunem odbyć podróż w głąb chińskiego systemu wartości, aby szukać odpowiedzi na pytanie o potencjał zmiany. Czy we współczesnym, przeżywającym kryzys świecie możliwa jest rewolucja wartości?" – powiedział Jarzyna.
"To, co dzieje się dzisiaj w Chinach będzie miało bezpośredni wpływ na cały świat, w tym także Zachód. Dlatego ważne staje się pytanie, w co wierzy chińskie społeczeństwo i jaka jest jego hierarchia wartości" - dodał reżyser.
Grzegorz Jarzyna jest absolwentem wydziału filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1998 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego TR Warszawa. Jarzyna ma na swoim koncie reżyserię m.in. "Magnetyzmu serca" na podstawie Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry,"Księcia Myszkina" wg Idioty Fiodora Dostojewskiego oraz oper ("Gracz" Prokofiewa w Opera de Lyon, "Dziecko i czary" Maurice’a Ravela). Reżyser otrzymał m.in. nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla Polski na świecie (2002 r.), Złoty Order z okazji 300-lecia St. Petersburga (2004 r.) oraz dwukrotnie nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera (1999 i 2009 r.).(PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/