Noc muzeów, koncerty, warsztaty artystyczne i spotkania z literaturą Henryka Sienkiewicza - to atrakcje rozpoczynającego się w piątek wieczorem Święta Kielc. Trzydniowa impreza nawiązuje do Roku Sienkiewicza - imię noblisty nosi główna ulica centrum miasta, wokół której będą skupione imprezy.
Rok 2016 - decyzją parlamentu - jest Rokiem Henryka Sienkiewicza. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza. W 1905 roku Sienkiewicz, jako pierwszy Polak, uhonorowany został literacką nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego – za „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.
Święto Kielc - organizowane przez miejskie instytucje, a koordynowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną - rozpocznie piątkowa „Biała Noc”, w której muzea i placówki kultury przygotowały wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów.
W filiach miejskiej biblioteki rozsianych po całych Kielcach, będzie można oglądać wystawy nawiązujące do twórczości Sienkiewicza. Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne i czytelnicze, odbędzie się też czytanie korespondencji pisarza.
W antykwariacie im. Andrzeja Metzgera zaplanowano prezentację jednoaktówki „Autorki” Sienkiewicza, w wykonaniu aktorów studia teatralnego Wojewódzkiego Domu Kultury oraz 24-godzinny maraton czytanie powieści noblisty.
W galerii Biura Wystaw Artystycznych przygotowano wystawę fotografii „Sienkiewiczowskie inspiracje”. Odbędzie się też wernisaż wystawy pokonkursowej Interdyscyplinarnego Konkursu Plastyki Województwa Świętokrzyskiego 2016 „Przedwiośnie 39”.
W Kieleckim Teatrze Tańca będzie można zwiedzać pracownię krawiecką i przymierzać kostiumy tancerzy, a w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” najmłodsi widzowie - w wieku od roku do pięciu - lat obejrzą spektakl „Jasno/Ciemno”.
Centrum Geoedukacji zaprasza na pokaz multimedialny „Z piórem i młotkiem, czyli geologiczna – literacka podróż przez świętokrzyskie”, warsztaty szlifowania i polerowanie skał oraz grę geologiczną.
Na Wzgórzu Zamkowym będzie można obejrzeć m.in. pokazy teatrów ognia, a w Domu Kultury „Zameczek” - galę kabaretową. Ośrodek Kultury „Białogon” zachęca do udziału w harcerskim pikniku artystycznym. Z kolei Wojewódzka Biblioteka publiczna przygotowała noc z grami planszowymi, bitewnymi i karcianymi.
Nieodpłatnie, od późnego popołudnia w piątek, do północy, będzie można zwiedzać także oddziały kieleckiego Muzeum Narodowego, m.in. dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Muzeum Dialogu Kultur, a także Muzeum Historii Kielc i Dworek Laszczyków – oddział Muzeum Wsi Kieleckiej.
Sobota i niedziela to czas wydarzeń plenerowych, organizowanych na czterech scenach, usytuowanych na placach w centrum miasta, wokół ul. Sienkiewicza.
Na Placu Moniuszki, przy pomniku pisarza, Muzeum Narodowe organizuje grę wielkoformatową „Podróżuj z Sienkiewiczem” oraz grę familijną „Świat według Sienkiewicza”. Jej uczestnicy wykonają m.in. mapę z miejscami, które pisarz odwiedził i opisał w listach oraz dopasują cytaty do utworów. Będzie też pokaz odbijania na prasie graficznej, a chętni wykonają projekt własnego ekslibrisu.
Kino „Moskwa” zaprasza na nocny maraton ekranizacji sienkiewiczowskiej Trylogii, a Teatr „Kubuś” – na aktorskie czytanie wybranych tekstów ze zbioru „Baśnie i legendy” Sienkiewicza, z elementami inscenizacji.
Kieleckie Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich organizuje w Pałacyku Zielińskiego Pierwszy Miejski Turniej Wolnobieżnego Palenia Fajki oraz Okołomiejski Turniej Gry w Bule. Kielczanie, będą mogli także zwiedzać z przewodnikiem budowany od kilku lat w mieście Ogród Botaniczny.
W sobotę w Parku Miejskim, na Rynku i Placu Artystów zaplanowano występy młodych kieleckich wokalistów, tancerzy i grup teatralnych. Gwiazdami wieczoru będą Janusz Laskowski oraz zespoły Ankh i Radio Bagdad.
Koncert muzyki filmowej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, z udziałem uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Szkoły Muzycznej w Koszycach – to jedna z atrakcji przygotowanych przez Kieleckie Centrum Kultury.
Przez całą niedzielę na Rynku będą prezentowali się świętokrzyscy artyści - zespoły, soliści, tancerze i kabarety - laureaci Festiwalu Scyzoryki. Wieczorem zaśpiewa Ania Dąbrowska.
Prezentacjom będą towarzyszył liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych, m.in. plastyczne, konkursy zręcznościowe, quizy wiedzy o Kielcach i Sienkiewiczu, a także gry i wystawy plenerowe. Nagroda dla zwycięzców jednego z konkursów jest przejazd i zwiedzanie z przewodnikiem muzeum w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Na wszystkie imprezy będzie można dojechać z różnych dzielnic Kielc, dzięki czterem dodatkowym bezpłatnym miejskim liniom autobusowym, uruchomionym specjalnie z okazji święta.
Na głównym miejskim deptaku, ulicy Henryka Sienkiewicza, od kilku dni trwa Jarmark Świętokrzyski, towarzyszący Świętu Kielc. Na stoiskach można kupić m.in wyroby rękodzieła artystycznego, kosmetyki zrobione z naturalnych składników, odzież, biżuterię, zabawki. Są także potrawy regionalne i produkty spożywcze, np. wędliny, miody, sery i słodycze z Polski, Litwy i Francji. (PAP)
ban/ mow/