Spotkania z językoznawcami, spektakle teatralne, filmy, wystawy literackie oraz konkursy i warsztaty czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaplanowano podczas XXIV Tygodnia Kultury Języka w Kielcach. Impreza rusza w poniedziałek.
Ideą przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodszych i starszych mieszkańców woj. świętokrzyskiego poprawną polszczyzną. Głównym hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest otwarcie na kulturę i upowszechnianie czytelnictwa.
Jak podkreśliła w rozmowie z PAP koordynatorka imprezy z ramienia Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Lidia Pasich, chodzi o pokazanie umiejętności uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i potrzeby kontaktu z książką – w aspekcie, pedagogicznym i indywidualnym.
„Chodzi o podkreślenie tego, co jest ogromnie potrzebne dzieciom – że indywidualny kontakt z książką, wspólne czytanie, wspiera rozwój psychiczny i emocjonalny, buduje więzi, rozwija słownictwo, pozwala w bohaterach książek poszukać wzorców moralnych i przede wszystkim wzbogaca wewnętrznie” – dodała Pasich.
Poszczególne wydarzenia Tygodnia Kultury Języka będą się odbywały w szkołach i instytucjach kultury Kielc, ale także w kilkunastu miastach i miejscowościach regionu. To m. in. spotkania z ciekawymi ludźmi, wystawy, projekcje filmów, spektakle teatralne i różnego rodzaju warsztaty, konkursy, gry, zabawy i turnieje językowe.
Jak co roku odbędą się finały konkursów dla uczniów szkół: krasomówczego, ortograficznego, recytatorskiego i sprawności językowej. Zaplanowano też Jarmark Frazeologiczny – konkurs językowy dla uczniów techników, dyktanda dla dorosłych i maraton czytelniczy.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach o zapomnianych słowach i ich znaczeniach opowie językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Katarzyna Kłosińska. Biblioteka zaprasza też na spotkanie z autorem książek dla dzieci, Pawłem Wakułą. Książnica organizuje również konkurs na najlepszą interpretację fragmentów prozy Henryka Sieniewicza.
Z okazji Roku Sienkiewicza, twórczość pisarza zostanie także przypomniana podczas warsztatów w kieleckim Kinie „Moskwa” - będzie głośne czytanie fragmentów powieści i projekcja filmu „Potop Redivivus” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Nowele Sienkiewicza będą z kolei tematem materiału dziennikarskiego, jaki zostanie zrealizowany po warsztatach organizowanych w Wojewódzkim Domu Kultury.
Spektakl Teatru Groteska z Krakowa, oparty na motywach powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, będzie można obejrzeć w Kieleckim Centrum Kultury. Na scenie instytucji, która jest współorganizowaniem Tygodnia Kultury Języka, po raz szósty odbędzie się też seminarium „Gdy pasja w duszy gra”. To przedsięwzięcie, podczas którego uczniowie w niekonwencjonalny, skupiający uwagę odbiorców sposób, prezentują swe zainteresowania.
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zaprasza na cykl wykładów, poświęconych m. in. „reformowaniu” polskiej ortografii przez futurystów i tajemnicom grafologii. W studenckim klubie „Wspak” uczelni, twórcy poezji będą mogli zaprezentować swoje utwory podczas „VII Przedwiosennego Pojedynku na Wiersze”.
W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” najmłodsi będą mogli obejrzeć adaptacje popularnych bajek - w spektaklach „W butach. Kot w butach” i „O Rybaku i Złotej Rybce” oraz uczestniczyć w warsztatach ruchowych, dykcyjnych, muzycznych i bajkotwórczych.
Zajęcia dotyczące historii komiksu, rozważania na temat słabych i mocnych stron tego gatunku oraz prezentacje popularnych bajek na kliszowych projektorach, przygotowało Muzeum Zabawek i Zabawy. Z kolei Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego podczas warsztatów „Naukowa moc języka” chce przybliżyć czytelnictwo książek popularnonaukowych.
W filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w całym regionie będzie można oglądać wystawy poświęcone twórczości polskich pisarzy oraz edukacji czytelniczej.
Dokładny program Tygodnia Kultury Języka jest dostępny na stronie internetowej www.scdn.pl.
Wydarzenie będzie się odbywało pod patronatami: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Kielc oraz Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. (PAP)
ban/ pz/