Prof. Jerzy Jarzębski łączył niezwykłą znajomość literatury, nieprzeciętną erudycję i głębię interpretacji z przystępnością stylu, w jakim pisał – powiedział PAP kurator Muzeum Witolda Gombrowicza oraz sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.
"Jerzego, bo tak kazał do siebie mówić prof. Jarzębski, znałem od blisko dwudziestu lat. Był człowiekiem niezwykle życzliwym naszemu muzeum i wszystkim, którzy go tworzyli. Był współtwórcą i współpomysłodawcą Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, którą przyznajemy od dziewięciu lat" - powiedział PAP Tomasz Tyczyński.
"Był naprawdę wspaniałym człowiekiem. Niezwykłą znajomość literatury, nieprzeciętną erudycję i głębię interpretacji potrafił łączyć z przystępnością stylu, w jakim pisał. Dla mnie, ale także dla wielu ludzi - zarówno literacko i naukowo, jak i zwyczajnie, po ludzku, był bardzo ważną osobą. Rozmowa z nim zawsze była ogromną korzyścią dla rozmówców. Miał dar ciepłej ironii" - wskazał.
"Jerzy uczył nas wszystkich odwagi i dzielności - od kilkunastu lat zmagał się wieloma chorobami i był dla nas wzorem dzielności. Pracował bardzo intensywnie niemal do ostatniego momentu. Starał się żyć wbrew temu wszystkiemu. To była dla nas ważna lekcja" - podkreślił.
Jerzy Jarzębski zmarł 25 lutego w wieku 76 lat. Badacz i krytyk współczesnej literatury polskiej, autor książek i esejów, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim; na tej uczelni habilitował się w 1993 r. w zakresie literaturoznawstwa, uczył w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Gościnnie wykładał na uczelniach w Europie, Ameryce i Azji.
Był krytykiem i historykiem literatury, badaczem literatury polskiej XIX i XX wieku, autorem książek i esejów literackich, takich jak "Gra w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".
Urodził się 22 sierpnia 1947 r. w Bytomiu. Był wieloletnim pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz zarządu Polskiego PEN Clubu. Zasiadał w jury Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Fundacji im. Kościelskich.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ juka/ dki/