Kultura i sztuka po 1989 roku

08.01.2020

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku obchodzi 45-lecie

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Źródło: Teatrplock.pl Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Źródło: Teatrplock.pl

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (Mazowieckie) obchodzi 45-lecie istnienia. Z tej okazji 12 stycznia odbędzie się tam jubileuszowy wieczór wspomnień „Nasz teatr”. Obchody rocznicowe potrwają cały rok. Planowana jest m.in. publikacja książki i specjalny, premierowy spektakl.

Jak poinformował PAP Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, podczas wieczoru jubileuszowego zaprezentowany zostanie m.in. film „45 lat teatru, czyli nic o nas bez nas”, autorstwa Piotra Bały, aktora płockiej sceny.

„Jubileusz teatru powinien być rzeczą sympatyczną. W filmie przedstawimy wspomnienia, anegdoty pracowników teatru i ludzi, którzy nas odwiedzają. Dopełnieniem będzie nostalgiczny collage artystyczny, czyli piosenki oraz fragmenty spektakli w wykonaniu naszych aktorów” – powiedział PAP Mokrowiecki, dyrektor płockiej sceny od 1990 r. Dodał, iż w rocznicowy wieczór wspomnień ukaże się specjalny numer dwumiesięcznika „Aktualności Teatru Płockiego” w całości poświęcony 45-leciu jego działalności.

Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego przypomniał, że 12 stycznia minie dokładnie 45 lat od pierwszej oficjalnej premiery, którą był tam spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Jana Skotnickiego (1933-2013), współzałożyciela i pierwszego dyrektora tej placówki, do 1981 r. Wspomniał przy tym, iż rodzicami chrzestnymi inaugurującej działalność płockiej sceny zostali wówczas aktorzy, Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki.

„Nasze obchody jubileuszowe będą rozciągnięte na cały rok” – zapowiedział Mokrowiecki. Przyznał, iż w planach jest m.in. wydanie książki, będącej kompendium wiedzy o Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, w której znajdą się spis premier oraz obsad poszczególnych spektakli, a także fragmenty recenzji. Publikacja ukaże się najwcześniej z końcem tego roku.

Mokrowiecki podkreślił, iż jednym z rocznicowych wydarzeń będzie również wystawienie sztuki „Wesele na Kurpiach” ks. Władysława Skierkowskiego (1886-1941), a spektakl przygotowany zostanie w ramach współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim, najstarszą tego typu instytucją w Polsce, która w tym roku obchodzi 200 lat istnienia. „Chcemy połączyć nasze, skromne teatralne 45-lecie z pięknym i większym jubileuszem 200-lecia Towarzystwa Naukowego Płockiego, w którym działał ks. Władysław Skierkowski, zafascynowany historią i kulturą Kurpiów” – wyjaśnił.

Mokrowiecki zwrócił uwagę, że „Wesele na Kurpiach” grane było z powodzeniem przez zespół dawnego Teatru Miejskiego w Płocku, który powstał w 1812 r. i działał do II wojny światowej, gdy w 1940 r. gmach teatru zburzyli Niemcy. „Spektakl ten, którego premiera odbyła się w latach 20. XX wieku był wystawiany w Płocku, ale też w innych miastach Polski, również zagranicą. Do 1939 r. był grany w sumie 500 razy. Był to wówczas, jak dziś mówimy, absolutny hit” – zaznaczył. Sztuka w nowej odsłonie pojawi się na deskach płockiej sceny w czerwcu, najpóźniej we wrześniu tego roku.

Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego przypomniał, że jego siedziba, w centrum Płocka przy ul. Nowy Rynek, została wybudowana 1974 r. i pierwotnie gmach ten miał pełnić funkcję domu kultury ówczesnych Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, obecnie PKN Orlen.

„Najważniejsze, że teatr w Płocku wtedy powstał - własny. Była to zasługa szeregu ludzi, którzy chcieli przywrócić historyczne przecież tradycje tutejszej sceny. Teatr nobilituje miasto. Stwarza nową jakość, nie tylko w życiu kulturalnym, ale w ogóle w życiu całego miasta, jego mieszkańców. Ta tęsknota za teatrem sprawiła, że 1975 r. płocka scena ponownie rozpoczęła działalność. Dziś wystawiamy spektakle w Polsce i zagranicą, nasi aktorzy są nagradzani. I chciałbym, żeby kolejne sezony dalej tak nam szły” – powiedział Mokrowiecki.

Przypomniał, że dzięki wsparciu samorządu Mazowsza budynek płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego został w latach 2006-08 przebudowany, odnowiony i zmodernizowany. Gmach zyskał wtedy nową, przeszkloną fasadę, a wewnątrz nowe garderoby, pracownie rekwizytorskie i pomieszczenia do obsługi spektakli, w tym nową nastawnię komputerową, pralnię i magazyny. Do prawie 200 metrów kw. poszerzono wówczas główną scenę, która wyposażona została w nowoczesne mosty elektryczne, rozbudowany orkiestron i zapadnie.

Jak zaznaczył Mokrowiecki, także przy dofinansowaniu mazowieckiego samorządu, w 2019 r. placówka została wyposażona w nowy system oświetleniowy i dźwiękowy, w jeden z najnowocześniejszych w Europie. Dodał, iż w najbliższych planach jest budowa nowej stolarni i malarni teatralnej – jest już pozwolenie na budowę, gotowy też jest projekt. (PAP)

mb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL