Ogłaszamy początek "Fabulamundi" w Polsce i wzmożoną działalność III Laboratorium Dramatu - powiedział na konferencji prasowej w Teatrze Dramatycznym dyrektor stołecznej sceny Tadeusz Słobodzianek. Konferencja zwieńczyła międzynarodowy warsztat z udziałem 10 polskich dramaturgów.
"Od dawna myśleliśmy o tym, by naszą działalność poszerzyć międzynarodowo. Bo wiele sztuk, które przeszły przez Laboratorium Dramatu, miało swoje premiery zagraniczne" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dramatopisarz i twórca Laboratorium Dramatu Tadeusz Słobodzianek.
"Myślę, że to, iż zostaliśmy zaproszeni do tej inicjatywy przez +Fabulamundi+ w tym roku, na pewno sprawi, że poszerzymy sposób działalności, rozszerzą się nasze kontakty i skuteczność oddziaływania za granicą" - dodał dyrektor Teatru Dramatycznego.
Słobodzianek podkreślił, że "mamy pierwsze dowody, że to co w Polsce robimy z dramaturgią - ma i może mieć szerokie echo na świecie". "Krótko mówiąc, że polska szkoła dramaturgów jest faktem" - ocenił.
Przypomniał, że w 2002 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie rozpoczęło działalność I Laboratorium Dramatu, które "było pionierskim przedsięwzięciem na polskim gruncie w dziedzinie pracy nad warsztatem dramaturga". Jego cel to rozwijanie i propagowanie dramaturgii jako podstawy współczesnego teatru. Od 2005 r. laboratorium funkcjonowało pod egidą Towarzystwa Autorów Teatralnych.
"Przeczytaliśmy i analizowaliśmy kilkaset sztuk, z czego wyprodukowaliśmy kilkadziesiąt spektakli, które są już historyczne i wpisały się w dorobek współczesnego polskiego teatru" - podkreślił Słobodzianek.
Dyrektor Teatru Dramatycznego wymienił też inne formy aktywności stowarzyszenia, m.in. Szkołę Laboratorium Dramatu (pierwsza profesjonalna szkoła ucząca techniki warsztatowej dramatopisarstwa) oraz trwający 10 lat cykl spotkań nad Wigrami pod nazwą "Sztuka Dialogu", podczas których "powstawały liczne pary: reżyser - dramaturg, a wiele z nich do dziś działa skutecznie".
Konferencja była podsumowaniem dwudniowego spotkania (28-29 listopada) 10 polskich dramatopisarzy, wybranych do udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu "Fabulamundi. Dramaturgia w Europie" z reżyserami, dyrektorami teatrów i centrów dramatycznych niemal z całej Europy. Gościem specjalnym konferencji była profesor Uniwersytetu Roma Tre oraz Włoskiej Akademii Sztuki Dramatycznej, prezes Stowarzyszenia PAV z Rzymu (lidera "Fabulamundi") Claudia di Giacomo.
"Bardzo się cieszę, że Polska dołączyła do programu +Fabulamundi", bo było to zawsze moim marzeniem, i tak się teraz stało" - powiedziała Claudia di Giacomo, dodając, że budżet tego międzynarodowego przedsięwzięcia wynosi ponad 3 mln euro.
Włoska profesor przypomniała, że każda z instytucji i teatrów uczestniczących w międzynarodowym programie ma partnera, a instytucją partnerską stołecznego Teatru Dramatycznego jest Teatr Miejski w Reykjaviku.
Dramaturg i polska ekspert inicjatywy "Fabulamundi" Anna Wakulik omówiła charakter i kształt spotkania uczestników programu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Przedstawiła też kryteria wyboru polskich sztuk teatralnych oraz 10 dramatopisarzy zaproszonych do udziału w przedsięwzięciu. Są to: Elżbieta Chowaniec, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Artur Pałyga, Maria Wojtyszko, Anna Wakulik, Radosław Paczocha, Dana Łukasińska, Sandra Szwarc, Tomasz Man i Przemysław Pilarski.
Reżyser i kierownik artystyczna III Laboratorium Dramatu Aldona Figura poinformowała o zainicjowanym w listopadzie w Teatrze Dramatycznym cyklu poniedziałkowych czytań polskich sztuk zgłoszonych do "Fabulamundi". Po czytaniach odbywają się prowadzone przez Wojciecha Majcherka dyskusje, w których biorą udział autorzy sztuk, reżyserzy i aktorzy.
Figura zapowiedziała, że 4 grudnia o godz. 19 w Sali im. W. Zatorskiego w Teatrze Dramatycznym przedstawiona zostanie "Dama z łasiczką" Elżbiety Chowaniec w reż. Darii Kopiec.
"Od lutego 2018 r. przejdziemy do czytań sztuk zagranicznych, biorących udział w +Fabulamundi+. Pierwszą z nich będzie sztuka Francuzki Nathalie Fillon" - dodała.
Głównym celem inicjatywy "Fabulamundi" jest wspieranie i promowanie współczesnej dramaturgii w Europie. Bieżąca edycja nosi podtytuł "Ponad granicami?" i zakłada szeroką refleksję na temat istotnych, problemów Europy i jej obywateli. W "Fabulamundi" uczestniczą pisarze i instytucje z 8 krajów UE: Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Austrii, Czech i Polski. Wielka Brytania i Belgia są państwami współpracującymi. Dotychczas odbyły się trzy sesje uczestników programu w Paryżu, Barcelonie i Rzymie.
Celem "Fabulamundi" w latach 2017-20 jest m.in. tłumaczenie sztuk na języki uczestników inicjatywy, ich promocja i publikacja, prezentacja czytań scenicznych, prowadzenie warsztatów z udziałem dramatopisarzy. Planowane jest stworzenie międzynarodowej sieci dramatopisarzy, organizacja klas mistrzowskich i rezydencji artystycznych dla autorów.
Inicjatywa "Fabulamundi" zdobyła w tym roku najważniejszą we Włoszech nagrodę teatralną - UBU - w kategorii "wydarzenie specjalne". Oficjalne wręczenie wyróżnienia nastapi 16 grudnia br.
Podsumowaniem programu "Fabulamundi" będzie zorganizowanie w 2020 r. w Rzymie międzynarodowego festiwalu, podczas którego zaprezentowane zostaną najciekawsze wystawienia tekstów autorów z krajów uczestniczących w przedsięwzięciu.
Więcej informacji o inicjatywach na stronach: www.fabulamundi.eu/en/ oraz www.teatrdramatyczny.pl
Przedsięwzięcie "Fabulamundi. Dramaturgia w Europie" jest współfinansowane przez program Kreatywna Europa Unii Europejskiej.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk
gj/ pat/