Kultura i sztuka po 1989 roku

03.02.2016 aktualizacja 19.07.2016

Teatr "Globe" wystawił "Hamleta" w miasteczku uchodźców w Calais

W miasteczku uchodźców w Calais, tzw. dżungli, brytyjski zespół szekspirowskiego teatru "Globe" wystawił w środę najsłynniejszą sztukę elżbietańskiego mistrza. Teatr w ramach tournee wystąpi też w obozach dla uchodźców w Jordanii, Dżibuti i Kamerunie.

Dżungla w Calais, skąd migranci usiłują przedostać się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii, liczy około 4-6 tys. mieszkańców, żyjących w niehigienicznych, prowizorycznych warunkach. Mają tam jednak "Teatr Dobra Szansa", założony we wrześniu przez Brytyjczyków Joe Murphy'iego i Joe Robertsona. Pełni on w rzeczywistości różne funkcje, przede wszystkim miejsca spotkań i ratusza.

Jak pisze na blogu AFP jej dziennikarz, ludzie marzący o lepszym życiu w Wielkiej Brytanii przybywają do Calais już od dziesięcioleci - co najmniej od ukończenia w 1994 roku tunelu pod La Manche, łudząc się, że przedostaną się do Dover. Od czasu zaostrzenia się rok temu kryzysu migracyjnego brytyjskie władze wybudowały całe mile ogrodzeń wokół portu i wjazdu do tunelu, a uchodźcy i imigranci nadal usiłują wedrzeć się do pociągów Eurostar lub ciężarówek, by pokonać La Manche.

Środowy spektakl może okazać się najśmielszym przedsięwzięciem teatru "The Globe", który rozpoczął światowe tournee blisko 2 lata temu, by w ten sposób uczcić 450. rocznicę urodzin Szekspira. Tournee ma zakończyć w kwietniu w 400. rocznicę jego śmierci.

Według Murphy'ego przesłanie sztuki współgra z ponurą aurą dżungli w Calais. Rozdarcie bohatera, który musi podjąć decyzję, "jest tą sytuacją, rzeczywistością będącą udziałem wielu młodych mężczyzn w obozie".

Większość mieszkańców stłoczyła się przed drzwiami teatru, nie mając pojęcia ani o Szekspirze, ani księciu duńskim Hamlecie. Wręczano im streszczenie sztuki po angielsku i w innych językach, perskim i pasztuńskim.

Do tej pory londyński teatr, który pokonał podczas tournee 150 tys. mil, odegrał "Hamleta" w ponad 150 krajach, gdzie obejrzało go ponad 100 tys. ludzi. Obejrzeli go widzowie w Bhutanie, Nepalu, Korei Południowej i Japonii, a spektakle w większości były darmowe dla lokalnej publiczności.

W październiku 2014 r. UNESCO objęło tournee teatru swoim patronatem.(PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL