Performerzy Teatru Nowszego w Koszalinie pokażą spektakl „Odyseja”. Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy – na dworzec PKP – podaje odpowiedzialna za produkcję tego kulturalnego wydarzenia Joanna Stasina.
Projekt "Odyseja" to, jak podała Stasina, przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza, ale w nawiązaniu do współczesności, w której podróż częściej jest tylko przygodą, a nie ścieżką wewnętrznej przemiany.
"Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki" – zaznaczyła Stasina.
W "Odysei" widz ma wspólnie z performerami doświadczać podróży w różnych jej momentach, stąd pomysł, by spektakl pokazać w miejscu, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy – na dworcu PKP.
"Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp człowieka w drodze jest aktualny dla współczesnego Europejczyka" – poinformowała Stasina.
Autorem choreografii "Odysei" jest Tomasz Ciesielski, muzykę stworzyli Sean Palmer i Kuba Pałys, a w spektaklu tańczą: Natalia "Sarna" Kladziwa, Oscar Mafa i Paweł Urbanowicz.
W Zachodniopomorskiem spektakl pokazany zostanie w Koszalinie 6 czerwca, 8 i 9 czerwca na Dworcu Głównym w Szczecinie. W każdym z pokazów może uczestniczyć 50 osób. Pokazy organizowane w reżimie sanitarnym są bezpłatne. Szczegółowe informacje o uzyskaniu wejściówek i zestawów słuchawkowych są na stronie: www.teatrnowszy.pl.
Premiera spektaklu odbyła się w ramach międzynarodowego Sympozjum "Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point" 19 września 2020 r. na dworcu Łódź Fabryczna.
Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego "Scena dla tańca 2021", finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. (PAP)
Autorka: Inga Domurat
ing/ joz/