Ponad 30 przedstawień grup teatralnych z całego świata ukazujących różnorodność gatunkową i techniki animacji oraz przegląd filmów animowanych, spotkania z twórcami i warsztaty - to największe atrakcje III Międzynarodowego Festiwalu Animacji "AnimArt" w Łodzi.
Trzecia edycja jedynej w kraju imprezy w całości poświęconej sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej – odbędzie się w Łodzi w dniach 29 września – 5 października.
"Warto uczestniczyć w tym wydarzeniu, bo mówi ono o tej dziedzinie kultury, która często jest niedoceniona, a Łódź świeci na jej firmamencie i jest liderem w sztuce animacji. Wszyscy powinniśmy przyglądać się festiwalowi, bo będzie co podziwiać" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiadającej "AnimArt" 2017 wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Dyrektor artystyczny imprezy i p.o. szefa łódzkiego Teatru Arlekin Waldemar Wolański podkreślił, że jest to największy i najważniejszy festiwal animacji teatralnej i filmowej w Polsce. Zdaniem jego organizatorów to dziedzina sztuki, która w dobie cyfryzacji i mediów staje się zagrożona odejściem w zapomnienie, a cykl wydarzeń zaplanowanych w Łodzi ma zaprezentować "najbardziej wartościowe zjawiska i trendy we współczesnej animacji oraz skonfrontować dokonania artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym".
W tym roku siedem festiwalowych dni wypełnią m.in. widowiska plenerowe w przestrzeniach miejskich, teatralne pokazy mistrzowskie, spektakle konkursowe, dziesiątki projekcji filmów animowanych, wystawy, dyskusje panelowe, spotkania z twórcami, warsztaty dla dzieci i dorosłych.
W repertuarze znalazły się 33 przedstawienia, które mają ukazać różnorodność gatunkową i techniki animacji - m.in. marionetki, teatr cieni, bunraku, lalki żyworękie, maski, lalki stolikowe, kukły, mupety czy lalki trickowe. Zaprezentuje je 26 zespołów teatralnych z 12 krajów świata, m.in. z Włoch, Chile, Argentyny, Francji, Indii, Izraela i Polski. Spektakle będzie można oglądać na trzech scenach Teatru Lalek Arlekin oraz na rynku Manufaktury.
"Zaczynamy w piątek, 29 września pozakonkursowym pokazem +Księgi dżungli+ – naszą wspaniałą produkcją zrobioną przez naszego mistrza marionetek niciowych Bernda Ogrodnika. Teatr Arlekin jest jednym z niewielu teatrów na świecie, który używa tej skomplikowanej techniki. Później widzów czeka feeria propozycji teatralnych dla dzieci i dorosłych. Każdego dnia będzie można obejrzeć cztery przedstawienia i uczestniczyć w kilkunastu innych wydarzeniach w różnych miejscach Łodzi" – zapowiedział Wolański.
W części filmowej festiwalu organizatorzy zaplanowali ponad 30 projekcji filmowych, warsztaty animacji dla dzieci, rodzin i profesjonalistów, spotkania z twórcami filmów animowanych, wiele wydarzeń uświetniających 70-lecie polskiej animacji, konkurs projektów krótkometrażowych filmów lalkowych oraz ANIMARKT – forum skierowane do osób zawodowo związanych z branżą animacji.
"Pokazy filmów będą poprzedzone spotkaniami z twórcami. Wśród gości będzie m.in. reżyser Tim Allen, który poprowadzi mistrzowską lekcję. Organizujemy także przegląd twórczości polskich kobiet animatorek, które w ostatnich latach zdobyły masę nagród" – powiedziała Agnieszka Kowalska z Centrum Edukacji Filmowej Momakin.
Ważnym punktem festiwalu ma być projekcja obsypanego nagrodami i nominowanego do Oscara filmu "Nazywam się Cukinia" z udziałem głównej animatorki filmu – Kim Keukeleire.
Na rynku łódzkiej Manufaktury w weekend 30 września – 1 października stanie festiwalowe miasteczko animacji, gdzie – m.in. poprzez warsztaty oraz seanse filmowe - zostanie przedstawiona historia sztuki animacji, będzie też można porozmawiać z twórcami na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Zaplanowano również minispektakle, lekcje tworzenia własnej animacji w wybranej przez siebie technice, zabawy oraz plebiscyt na ulubionego bohatera polskiej animacji.
Udział we wszystkich filmowych wydarzeniach festiwalu oraz teatralnych spektaklach plenerowych będzie bezpłatny. Bilety obowiązują na przedstawienia w Teatrze Lalek Arlekin. Organizatorami "AnimArt" 2017 są łódzki Teatr Lalek Arlekin oraz Centrum Edukacji Filmowej Momakin.
Bartłomiej Pawlak (PAP)
bap/ agz/