Kultura i sztuka po 1989 roku

28.10.2018

Tenor Piotr Beczała odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Solista operowy Piotr Beczała (P) odznaczony przez wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego (L) Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. PAP/J. Kamiński Solista operowy Piotr Beczała (P) odznaczony przez wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego (L) Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. PAP/J. Kamiński

Tenor Piotr Beczała otrzymał w niedzielę z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Artyście wręczono odznaczenie po recitalu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

"Jestem zaskoczony i zaszczycony tym wyróżnieniem. Moim zadaniem, jako artysty jest łączyć, przez śpiew, przez muzykę. Myślę, że ten dzisiejszy wieczór udowodnił znowu, że lepiej łączyć niż dzielić" - powiedział Beczała odbierając nagrodę.

Przed odebraniem medalu tenor wystąpił z recitalem. Akompaniował mu pianista Helmut Deutsch.

Piotr Beczała urodził się 28 grudnia 1966 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina. Po studiach wyjechał do Linzu, w Austrii, tam został zaangażowany w Landestheater Linz. W ciągu swojej kariery występował m.in. w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Brał również udział w festiwalach np. w Salzburgu, Grazu, Lucernie. Podczas tegorocznego Festiwalu Wagnerowskiego w niemieckim Bayreuth wystąpił w "Lohengrinie" Richarda Wagnera.

Wielokrotnie śpiewał z sopranistką Anną Netrebko, z którą występował na scenie Metropolitan Opera. Beczała posiada również znaczący repertuar koncertowy i kameralny: od Mozarta, przez muzykę sakralną Cherubiniego i Schuberta, oratoria Haydna, Beethovena Schumanna, Rossiniego, Berlioza, Brucknera, Dvoráka czy Verdiego jak również pieśni Mahlera, Karłowicza, Moniuszki, Chopina.

Dyskografia śpiewaka obejmuje dziesiątki albumów CD. "Traviata" nagrana w Monachium, otrzymała nominację do Nagrody Grammy w 2008 r. Artysta wziął także udział w nagraniu opery "Łucja z Lammermoor" z Natalie Dessay w roli tytułowej pod dyrekcją Valery'ego Gergieva. Wytwórnia Ofreo wydała trzy albumy solowe Piotra Beczały: "Salut", "Slavic Opera Arias", a także album pt. "Verdi". W 2012 r. Piotr Beczała podpisał kontrakt na wyłączność z wydawnictwem Deutsche Grammophon. Niemiecka wytwórnia wydała albumy artysty pt. "The French Collection" oraz "Twoim jest serce me". Obecnie Beczała wraz z pianistą Helmutem Deutschem nagrywa kolejną płytę, na której znajdą się pieśni Mieczysława Karłowicza i Stanisława Moniuszki.

Beczała jest laureatem wielu nagród takich jak m.in.: International Opera Award w kategorii Najlepszy Śpiewak 2017 roku, Europejska Nagroda Kultury "Taurus" oraz Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013 r.), Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (2013 r.), Fryderyk za Najlepszy album polski za granicą za płytę pt. "Twoim jest serce me", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2015 r.) oraz Fryderyk za najlepszy album polski za granicą za "The French Collection". (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL