Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wzbogaciło swoją kolekcję o trzy prace zmarłej w kwietniu rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Wykonane z blachy Mutanty stały się własnością orońskiego muzeum dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak poinformowała PAP kierowniczka działu komunikacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Dorota Monkiewicz mutanty pochodzą z grupy złożonej z sześciu obiektów przeznaczonych do ekspozycji w otwartej przestrzeni. Ostatnio były eksponowane ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie stoją w muzealnym parku w Orońsku.
Artystka wykonała prace z blachy. Mutanty swoim kształtem przypominają tapiry lub mrówkojady.
Prace nad zwierzopodobnymi formami Abakanowicz rozpoczęła w 1992 r. Wykonała wówczas kilkanaście czworonożnych, prymitywnych Mutantów z płótna workowego nasączonego żywicą. Grupa podobnych stworzeń, z zespawanych ze sobą stalowych blach powstała w 2000 r.
Monkiewicz podkreśliła, że zakup rzeźb Abakanowicz jest zgodny ze strategią pozyskiwania przez Centrum Rzeźby Polskiej dzieł najwybitniejszych artystów tworzących kanon sztuki polskiej i światowej. Dofinansowane pochodziło ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej.
W Orońsku można też zobaczyć inne prace Abakanowicz. W galerii Wozownia eksponowany jest „Ukon” - monumentalny obiekt z drewna i stalowych obręczy. Rzeźbę w ramach z cyklu „Gry wojenne” artystka zrealizowała w Orońsku w 1995 r. Inną pracą jest „Tur” z 2006 r., wykonany z tkaniny jutowej utwardzonej żywicą.
Magdalena Abakanowicz (1930-2017) należy do najbardziej znanych na świecie polskich artystek. Światową sławę przyniosły jej abakany (nazwa od nazwiska artystki) - przestrzenne, kolorowe formy wykonane z płótna sizalowego, które wieszano w otwartej przestrzeni galerii, co pozwalało na oglądanie ich ze wszystkich stron.
Abakany były prezentowane w 1962 r. na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie, a w 1965 r. na Biennale w Sao Paulo, gdzie polska artystka otrzymała złoty medal.
Jest też - obok Aliny Szapocznikow i Katarzyny Kobro - jedną z najważniejszych polskich rzeźbiarek. Realizacje rzeźbiarskie artystki są rozsiane po całym świecie. Jej prace brały udział w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, powołaną do ochrony narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W jej kolekcji znajduje się 2 tys. prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Józefa Szajny.
Muzeum mieści się w obiektach XIX-wiecznego zespołu podworskiego, w skład którego wchodzi m.in. pałac Józefa Brandta oraz zabytkowa oranżeria, kaplica i wozownia, w których znajdują się galerie i gdzie prezentowane są prace. Rzeźby znajdują się także w otaczającym posiadłość kilkunastohektarowym parku. (PAP)
autor: Ilona Pecka
edytor: Paweł Tomczyk
ilp/ pat/