"Jego oczami" - nowa książka poświęcona ks. Józefowi Tischnerowi - właśnie się ukazała. Mam nadzieję, że pozycja ta będzie wartościowa dzisiaj, kiedy mówi się o braku autorytetów - powiedział podczas zorganizowanej w sobotę w Żywcu premiery autor książki Szymon J. Wróbel.
Książka autorstwa Szymona J. Wróbla zawiera wspomnienia brata ks. Józefa Tischnera - Kazimierza, a także opowieści osób, które znały autora "Historii filozofii po góralsku", m.in. ks. Adama Bonieckiego i bp. Tadeusza Pieronka. Z bliskimi i znajomymi ks. Tischnera rozmawiają młodzi ludzie. W książce znalazł się także niepublikowany dotąd w całości wywiad z filozofem.
Publikację wzbogacają wspomnienia z realizacji filmu, który pod takim samym tytułem półtora roku temu nakręcił Szymon J. Wróbel. "W nowej pozycji poświęconej ks. Tischnerowi jest to, co nie zmieściło się w filmie" - wyjaśnił Wróbel na sobotniej konferencji prasowej.
Jego zdaniem książka jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, udowadnia, że Tischner nie jest zbyt trudny dla młodych ludzi, którzy to właśnie są autorami wielu wywiadów w niej zamieszczonych. Ci sami ludzie, związani z Żywiecczyzną i Krakowem, wolontariacko pomogli Wróblowi zrealizować film "Jego oczami". Po drugie, publikacja ma zachęcić innych do sięgania po Tischnera.
Zdaniem Kazimierza Tischnera w czasopismach katolickich brakuje wypowiedzi i tekstów poświęconych jego bratu. „Józiu cieszyłby się, że wychował uczniów, którzy go zastępują. Ale jeżeli okaże się, że ich nie wychował, to powinniśmy sobie zadać pytanie – dokąd zmierza Kościół, społeczeństwo?” - mówił.
Zdaniem Kazimierza Tischnera w czasopismach katolickich brakuje wypowiedzi i tekstów poświęconych jego bratu. „Józiu cieszyłby się, że wychował uczniów, którzy go zastępują. Ale jeżeli okaże się, że ich nie wychował, to powinniśmy sobie zadać pytanie – dokąd zmierza Kościół, społeczeństwo?” - powiedział Kazimierz Tischner i dodał, że takie przedsięwzięcia, jak film i książka "Jego oczami" sprawiają, że ludzie zaczynają sobie przypominać myśli jego brata.
Filozof, teolog, publicysta, pisarz, ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził w Łopusznej koło Nowego Targu. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w 1949 r. postanowił wstąpić do seminarium.
Studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu w 1955 r. Kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a od 1957 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1963 r. obronił pracę doktorską. Kilkakrotnie był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej.
W 1980 r., kiedy został kapelanem Związku Podhalan, postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". Organizował coroczne msze pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, wspierał rozwój kultury góralskiej. Jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku". Jej bohaterami są znani górale, którym ks. Tischner przypisał poglądy greckich filozofów.
Ks. Tischner zmarł w 2000 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się w Łopusznej.(PAP)
bko/ mow/