Muzyka Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego znalazła się na wydanej właśnie najnowszej płycie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – jednej z czołowych polskich orkiestr.
Choć świętujący w tym sezonie 80-lecie zespół ma już w dorobku ponad 200 płyt, to najnowszy album jest pierwszym nagranym w nowej siedzibie orkiestry. Oddana do użytku w październiku 2014 r. słynie ze znakomitej akustyki. Według dyrektora artystycznego NOSPR i pierwszego dyrygenta Alexandra Liebreicha, pod którego dyrekcją nagrano płytę, sala pod względem akustycznym jest jedną z najlepszych na świecie.
„Szymanowski i Lutosławski to dla mnie niesamowici, wspaniali kompozytorzy. Kiedy przyszedłem do NOSPR, było moim wyraźnym życzeniem zająć się tą właśnie muzyką. Na ich twórczość wpływała muzyka całego świata, dlatego nazywamy ich obywatelami świata” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach Alexander Liebreich.
Niemiecki dyrygent ceni sobie współpracę z NOSPR. „Ma własny styl gry, który opiera się na komunikacji. To jest bezpośredni styl, bardzo szczery, w tej grze jest godność, honor, duchowość, to coś, co nie zawsze znajduję w niemieckich orkiestrach radiowych, bardziej zbiurokratyzowanych” – mówił.
Urodzony w 1968 r. w Ratyzbonie Alexander Liebreich jest pierwszym dyrygentem i dyrektorem artystycznym NOSPR od 2012 r. Od 2006 r. jest też dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Monachijskiej Orkiestry Kameralnej. Krytycy oceniają jego interpretacje jako wolne od dogmatycznej i ideologicznej presji, za istotę jego stylu uznają zwięzłość i innowacyjność.
„Płyta „Szymanowski, Lutosławski” jest drugą nagraną przez Liebreicha z NOSPR. Pierwsza, z utworami tych samych kompozytorów, ale nagrana w sali katowickiej Akademii Muzycznej, ukazała się rok temu.
Obecną NOSPR utworzył w 1935 r. w Warszawie i prowadził do chwili wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki. Z orkiestrą występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów, m.in. Martha Argerich, Leonard Bernstein, Rudolf Buchbinder, Placido Domingo, Barbara Hendricks, Witold Lutosławski, Kurt Masur, Krzysztof Penderecki, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Isaac Stern, Krystian Zimerman.
Orkiestra występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei, na Tajwanie i w krajach Zatoki Perskiej.(PAP)
lun/ mhr/