Miesięcznik „Nowe Książki” przyznał swoją coroczną nagrodę. Redakcja doceniła Urszulę Zajączkowską – autorkę tomu wierszy „Piach” – poinformowano we wtorek na stronie Instytutu Książki (IK).
Jak wyjaśniono, "doroczną nagrodą +Nowych Książek+ zespół miesięcznika wyróżnił Urszulę Zajączkowską za tom wierszy +Piach+ (Wrocław, +Warstwy+)".
"Serdecznie dziękuję za to niespodziewane wyróżnienie. Oczywiście jestem bardzo wzruszona i wdzięczna, zwłaszcza że Nagrodę tę przyznaje tak wspaniała Kapituła. Ale ja w swoją twórczość bardzo wątpię. Zwykle już zaraz po napisaniu, nie lubię tych własnych wyrobów ze słów. Wolę czytać" – powiedziała Zajączkowska w rozmowie z IK.
"Kluczy do liryki Urszuli Zajączkowskiej będzie przybywać, podobnie jak przybędzie zwolenników subtelnego i niewymuszonego poczucia humoru poetki, klarowności jej składni, trafności uogólnień (Szymborska), zdolności do dziwienia się światem i zachwytu nad tym, co w nim peryferyjne (Białoszewski)" - czytamy w recenzji tomu wierszy pióra Pawła Mackiewicza, która ukazała się na łamach "Nowych Książek" (nr 5/2021).
"Zajączkowska nie zamyka się w literackich laboratoriach, nie odważa liryki na gramy, odwrotnie proporcjonalnie do uczonych treści jej wierszy" - podkreślił.
Redaktor działu poezji i prozy "Nowych Książek" Piotr Szewc ocenił: "wyróżniliśmy poetkę wysoko cenioną przez krytykę, obecną w opracowaniach najnowszej literatury". "Urszula Zajączkowska w niepowtarzalny sposób łączy w swoich utworach głęboko humanistyczne przesłanie ze światem przyrody, który zna jako botaniczka. Rośliny, zwierzęta, twory przyrody jawią się w jej poezji obdarzone podmiotowością, równoprawne w swym istnieniu z życiem ludzkim i organicznie z nim zespolone" - wyjaśnił krytyk.
Przypomniano, że "Urszula Zajączkowska (ur. 1978) to botaniczka, poetka, artystka video", która pracuje jako adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW.
Jest autorką filmu "Metamorphosis of Plants" (2016) powstałego z inspiracji dziełem J. W. Goethego pod tym samym tytułem. "Obraz ten wygrał międzynarodowy festiwal SCINEMA International Science Film Festival w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja" - czytamy na stronie IK.
Jej debiut poetycki "Atomy" był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015) oraz zdobył wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Złoty Środek Poezji" (2015) na najlepszy debiutancki tom poetycki roku.
W 2017 r. autorka otrzymała Nagrodę Kościelskich za tom "minimum". W 2019 r. wydała książkę eseistyczną "Patyki, badyle" (Nagroda Literacka Gdynia, Nagroda Złotej Róży "Nowych Książek" i Festiwalu Nauki). Pod koniec 2020 r. ukazała się jej trzecia książka poetycka pt. "Piach".
Przypomniano, że "we wrześniu 2021 r. w Wołominie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Literackiego Znaczenia, którego jest kuratorką i jedną z pomysłodawczyń".
Na stronie IK podkreślono, że "książkę Zajączkowskiej +Patyki, badyle+ promowano w kampanii New Books From Poland 2020".
W 2020 r. doroczną nagrodę "Nowych Książek" otrzymał prof. Jan Tomkowski za tom "+Pan Tadeusz+ – poemat metafizyczny" (Wrocław, "Ossolineum"), "prezentujący świeże, inspirujące spojrzenie na klasykę literatury polskiej".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/