Koncerty z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika odbędą się w piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie znalazły się utwory Panufnika, Kisielewskiego i Beethovena.
Orkiestra Filharmonii Narodowej wystąpi pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Solistą koncertu będzie Maciej Grzybowski, który weźmie udział w wykonaniu dwóch koncertów na fortepian - Stefana Kisielewskiego i Andrzeja Panufnika. Publiczność usłyszy również "Uwerturę bohaterską" Panufnika oraz VII Symfonię A-dur Ludwiga van Beethovena.
"Kisiel", wybitny publicysta, był również krytykiem muzycznym i kompozytorem. Jego Koncert fortepianowy miał premierę w 1991 r. na festiwalu "Warszawska Jesień". Wówczas Kisielewski leżał już w szpitalu ciężko chory, trzy dni później zmarł.
Panufnik napisał swój koncert na fortepian w 1961 r. Rok później odbyła się premiera. Na fortepianie zagrał Kendall Taylor, City of Birmingham Symphony Orchestra dyrygował sam kompozytor. "Chciałem napisać utwór wirtuozowski, który pozwalałby pianiście ujawnić całą jego poetycką wrażliwość w równym stopniu, jak umiejętności techniczne i brawurę. Chciałem również wykorzystać wszystkie możliwości brzmieniowe fortepianu, od śpiewnych, wytrzymywanych nut do dźwięków bardzo suchych, perkusyjnych" - wspominał Panufnik.
Kompozytor napisał Koncert fortepianowy już na emigracji, jako wyklęty w ojczyźnie twórca. Panufnik zdecydował się opuścić kraj w proteście przeciwko stalinowskiemu naciskowi i presji wywieranej na artystach. Ówczesne władze uznały Panufnika za zdrajcę narodu, zniszczono jego drukowane kompozycje, zakazano wykonywania jego muzyki i przypominania jego nazwiska. Choć w 1977 r. zakaz cofnięto i polska publiczność usłyszała kompozycje sygnowane nazwiskiem Panufnika, jego twórczość nie zdobyła takiego uznania w kraju jak za granicą, czego największym dowodem jest przyznany kompozytorowi przez królową brytyjską w 1991 r. tytuł szlachecki.
Panufnik odwiedził Polskę dopiero w 1990 r., po 36 latach nieobecności w kraju. Zmarł 27 października 1991 r. w Londynie.
W 100. rocznicę urodzin kompozytora, przypadającą w tym roku, jego twórczość jest przypominana podczas koncertów w całym kraju. (PAP)
mce/ ls/