W warszawskiej Filharmonii Narodowej odbyła się w poniedziałek konferencja zapowiadająca "Ogólnopolskie obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca '68", które zainauguruje we wtorek okolicznościowy koncert Orkiestry FN pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.
"Nasza orkiestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wspólnie z Nikolajem Znaiderem - wspaniałym skrzypkiem, który też rodzinnie jest w obchody bardzo zaangażowany - wykona utwory Wajnberga i Brucha" - powiedział w poniedziałek dyrektor FN Wojciech Nowak.
"W programie koncertu znajdziemy dwa utwory Maxa Brucha - koncert skrzypcowy, a w drugiej części 4. symfonię Mieczysława Wajnberga. Myślę, że muzyki nie trzeba tłumaczyć słowami; wystarczy posłuchać" - dodał dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej Jacek Kaspszyk.
Podczas koncertu prezentowane będą pamiątkowe zdjęcia oraz historyczne skrzypce należące do Leonida Spiro, członka Orkiestry Filharmonii Warszawskiej, jednego z pomarcowych emigrantów.
Jednym z głównych organizatorów 50. Rocznicy Wydarzeń Marca '68 jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ). Przewodniczący TSKŻ Artur Hofman zaznaczył, że wydarzenia te wzbudzają zainteresowanie "tylko Polaków i tych Żydów, którzy emigrowali z Polski" - powiedział.
Według niego wydarzenia Marca '68 są warte przypomnienia ponieważ:, „mimo, że była to komunistyczna Polska, to jednak była to Polska, i ta Polska do dziś ma przyklejoną +gębę+ antysemityzmu. Ta akcja antysemicka, nie była wywołana jako antysemicka, tylko w efekcie została skierowana przeciwko Żydom" - podkreślił Hofman, przypominając podłoże strajków środowisk akademickich w 1968 roku.
"Do dziś odbija się to Polsce +czkawką+. Odbijało się w latach PRL i odbija się w demokratycznej Polsce - przez dwadzieścia parę lat jest to ciągle +palcem wskazywane+. Myślę, że obecność naszych kolegów z Marca '68, którzy przyjechali z Stanów Zjednoczonych, Skandynawii i innych miejsc; pomoże w takiej właściwej percepcji, właściwym spojrzeniu na to co się wydarzyło" - dodał.
Ogólnopolskie obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ‘68 współorganizuje także Narodowe Centrum Kultury. Do 18 marca w Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury (NCK) trwa wystawa zdjęć "Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą..." zrealizowana na podstawie multimedialnej prezentacji Leszka Leo Kantora.
Zastępca dyrektora ds. Projektów Kulturalnych NCK Edward Chudzik, podkreślił, że wyjątkowość ekspozycji tworzą przede wszystkim "wspaniałe zdjęcia ze zbioru pana Leszka Kantora".
Koncert zainauguruje obchody wydarzeń Marca ’68 objęte honorowym patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Orkiestra FN pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26, najbardziej rozpoznawalny utwór niemieckiego kompozytora Maxa Brucha. Partię solową tego utworu wykona wybitny duński skrzypek Nikolaj Znaider. (PAP)
autor: Maciej Puchłowski
edytor: Paweł Tomczyk
mmmp/ pat/