Instytut Pileckiego w Berlinie zainicjował w środę cykl spotkań pod hasłem Living Archives Masterclasses, poświęcony komiksom dokumentalnym. Pierwszym gościem cyklu była Zosia Dzierżawska, jedna z najbardziej znanych polskich autorek komiksów.
Opowiadanie historii w formacie komiksu przeżywa prawdziwy rozkwit w ciągu ostatnich trzech dekad. Począwszy od lat 90., kiedy „Maus” Arta Spiegelmana zdobyło nagrodę Pulitzera, poprzez „Berlin” Jasona Lutesa, „Persepolis” Marjane Satrapi, „Strefę Gazy. Przypisy” Joe Sacco, aż do opowieści biograficznych z „Zaduszkami” Rutu Modan na czele, komiksy stały się obszerną, metaforyczną i wciągającą formą narracji o najnowszej historii - przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia.
Do udziału w projekcie zaproszono 17 twórców z różnych środowisk, aby pomogli dotrzeć z historiami ukrytymi w archiwach nie tylko do publiczności akademickiej, ale także do szerszego kręgu odbiorców. "Do udziału w projekcie zaprosiliśmy wielu wybitnych twórców z Europy, Izraela i USA w ramach cyklu Masterclass" - informuje Instytut Pileckiego.
Pierwszym gościem cyklu była w środę Zosia Dzierżawska, której najnowsze dzieło „Eileen Gray. Dom słońca”, stworzone we współpracy z francuską architektką Charlotte Malterre-Barthes, zostało obsypane pochwałami w najnowszym numerze "New York Review of Books", najbardziej wpływowym na świecie magazynie o książkach .
W swoim wykładzie online Dzierżawska poruszyła m.in. temat powieści i nowel komiksowych, rolę powieści komiksowych w wydobywaniu z zapomnienia ważnych postaci, takich jak irlandzka architektka Eileen Gray, bohaterka jej ostatniego komiksu.
Książka „Eilenn Gray. Dom słońca” może służyć jako ciekawe studium przypadku: w książce historia architektury i projektowania przeplata się z historią ruchów na rzecz praw kobiet, a przede wszystkim ważnych artystek, które zostały zaniedbane lub całkowicie pominięte w dominującej historiografii.
Właśnie swojemu najnowszemu dziełu Dzierżawska poświęciła większą część wykładu w ramach Living Archives Masterclasses. Mówiła o procesie tworzenia komiksu, poznawaniu bohaterki, jej życiu, związku z Jeanem Badovicim, o słynnej, uznawanej za perłę modernizmu willi na Lazurowym Wybrzeżu nazwanej E-1027, a także o dwuznacznej roli, jaką w życiu Eilenn Gray odegrał legendarny architekt Le Corbusier.
Zapytana przez internautów o najbliższe plany Dzierżawska powiedziała, że bierze na jakiś czas przerwę od komiksów, ale jest przekonana, że powróci do ich tworzenia.
Zosia Dzierżawska ilustruje książki dla dzieci, rysuje dla prasy codziennej, jest autorką i ilustratorką komiksów. Ukończyła studia podyplomowe z ilustracji w Mediolanie w ramach programu MiMaster. Jest współzałożycielką mediolańskiego studia ilustracyjno-projektowego Armad’illo. Współpracuje z wydawnictwami w Polsce i za granicą, m.in. z Oxford University Press, Rizzoli, Candlewick Press. Jej ilustracje otrzymały dwie nagrody na Targach Książki w Bolonii (2014 i 2017) oraz nagrodę Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku. Opublikowała dwa komiksy: „A Testa in Giu” (wyd. Topipittori, Mediolan, 2014) i „Eileen Gray. A House Under the Sun ”(wyd. Nobrow, Londyn, 2019), wydany w Polsce przez Marginesy pod tytułem "Eileen Gray. Dom słońca".
Kolejne spotkanie z cyklu Living Archives Masterclasses powinno odbyć się za miesiąc.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ kar/