W Kaliszu podpisano w piątek porozumienia ws. organizacji koncertów oraz imprez sportowych na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
12 koncertów patriotycznych, cztery biegi w ramach „Grand Prix Ziemi Kaliskiej”, koncerty plenerowe chórów i orkiestr dętych – to program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanych przez powiat kaliski, prezydenta Kalisza, UAM w Poznaniu – Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu oraz 11 gmin powiatu kaliskiego.
Starosta powiatu kaliskiego Krzysztof Nosal na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że wspólne logo dla wydarzenia zaprojektował dr hab. Maciej Guźniczak, prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu.
„Motywem przewodnim w logo jest liczba 100 i granica na rzece Prośnie, która kiedyś dzieliła, a dzisiaj łączy i to właśnie wokół Prosny budujemy naszą aglomerację kalisko-ostrowską” – powiedział Krzysztof Nosal.
Guźniczak dodał, że „Prosna jest granicą naturalną, niemniej flaga narodowa rozrywa cyfrę 100, co symbolizuje wydostanie się spod niewoli i odzyskanie niepodległości” – wyjaśnił.
Jak poinformował dziekan Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, repertuar koncertowy, zaprezentowany w każdej gminie powiatu kaliskiego, zostanie specjalnie dobrany przez wykonawców i będzie ściśle związany z charakterem patriotycznego projektu.
W koncertach wezmą udział chór kameralny WPA UAM oraz zespół wykonawców muzyki operowej, operetkowej i pieśniowej. Koncertom będą towarzyszyły wystawy historyczne pt. „Drogi do Niepodległości” a prace wykonają studenci z kaliskiej uczelni.
„Wysłuchamy między innymi utworów patriotycznych od Chopina do Paderewskiego” - powiedział Łuszczykiewicz i wyraził nadzieję, „że będziemy wszyscy wspólnie świętować, ponieważ zostaną przygotowane śpiewniki, by te spotkania zawierały wspólny element radości” - podkreślił.
Pierwszy koncert odbędzie się już 25 stycznia w Brzezinach, a ostatni finałowy zostanie zaprezentowany 11 listopada w Kaliszu.
Przygotowano także blok imprez sportowych i rekreacyjnych. Po raz pierwszy rozegrane będą 4 biegi wchodzące w skład „Grand Prix Ziemi Kaliskiej”. Będą to: Biegi Uliczne Wiosna Cekowska, Bieg Stawiszyn na 15, 10 i 5 km, III Gross Półmaraton Murowaniec oraz Bieg Niepodległości w Kaliszu.
Klasyfikacja generalna zostanie utworzona na podstawie sumy czasów osiągniętych w 4 biegach. Nagrodą będzie medal składający się z 4 części, tworzących jedną całość – mapę powiatu kaliskiego.
Kulminacja wydarzeń – jak zapowiedział Krzysztof Nosal - nastąpi 11 listopada 2018 r.
„Wtedy zobaczymy też inscenizację historyczną dotyczącą porannej odprawy wojsk na granicy prusko – rosyjskiej w Ostrowie Kaliskim oraz wyprowadzenie gubernatora i przejęcie władzy – w starostwie. Odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kaliskiej bazylice, nastąpi przekazanie sztandaru powiatu kaliskiego i odsłonięcie pamiątkowego obelisku przed starostwem” – powiedział starosta kaliski.(PAP)
Autor: Ewa Bąkowska
bak/