Duet złożony z pianistki Han-Wen Yu (Tajwan) i wiolonczelisty Mon-Pou Lee (Hiszpania/Tajwan) zwyciężył w zakończonym w niedzielę XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza organizowanym w Łodzi.
Jak podkreśliła zasiadająca w jury prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska, na sukces duetu złożyła się wielka indywidualność wiolonczelisty i znakomite wyczucie pianistki, która "pozwoliła mu być sobą i jednocześnie potrafiła nawiązać z nim kameralny dialog".
Podczas koncertu laureatów, który odbył się w niedzielę w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, zwycięski zespół zagrał Sonatę na wiolonczelę i fortepian Claude’a Debussy’ego.
Rzeczniczka Akademii Aleksandra Bęben podała, że Han-Wen Yu i Mon-Pou Lee to muzycy o tajwańskich korzeniach, którzy spotkali się w Berlinie, gdzie obecnie oboje mieszkają. 30-letnia pianistka Han-Wen Yu kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, 22-letni wiolonczelista Mon-Pou Lee studiuje na Universität der Künste w Berlinie. Prowadzą bogatą działalność koncertową solo i kameralnie. Wspólnie koncertowali już w Niemczech, Czechach i we Włoszech, w planach mają koncerty w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.
Obok nagrody pieniężnej, która wynosi 8 tys. zł dla każdego członka zespołu, duet otrzymał także dodatkowe wyróżnienie ufundowane przez Filharmonię Łódzką – zaproszenie do wykonania koncertu kameralnego.
Drugą nagrodę w konkursie zdobył kwintet młodych artystów – studentów Akademii Muzycznej w Łodzi, który tworzą: Krzysztof Cegliński (fortepian), Sławomira Wilga (skrzypce), Maria Sosnowska (skrzypce), Magdalena Agatowicz (altówka) i Anna Cierpisz (wiolonczela). Dwie trzecie nagrody ex aequo otrzymały duety: Aleksander Krzyżanowski (fortepian) i Iwo Jedynecki (akordeon) oraz Goun Kim z Korei Południowej (fortepian) i Dominik Manz z Niemiec (wiolonczela).
Jedenastoosobowe jury pod przewodnictwem rektora łódzkiej A.M. prof. Cezarego Saneckiego wytypowało laureatów spośród 25 zespołów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu. W ciągu sześciu dni przesłuchano 16 ansambli z Polski i 9 z zagranicy, w których grali muzycy z 11 krajów (Australia, Białoruś, Chiny, Czechy, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Rosja, Serbia, Tajwan, Ukraina).
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Łodzi to najstarszy w Polsce konkurs poświęcony wykonawstwu muzyki kameralnej, organizowany przez Katedrę Kameralistyki łódzkiej Akademii od 1961 roku. W 1995 roku nadano mu imię Kiejstuta Bacewicza – jego inicjatora, wybitnego pianisty-kameralisty, pedagoga, kompozytora, wieloletniego rektora Akademii Muzycznej w Łodzi.
Do piętnastej edycji konkurs był imprezą międzyuczelnianą. Od 2007 roku jest przeznaczony dla wszystkich zespołów kameralnych, w których średnia wieku muzyków nie przekracza 30. roku życia. (PAP)
agm/ mhr/