Prace artystów z Azji Południowo-Wschodniej będą prezentowane w nowej Galerii Europa – Daleki Wschód, która powstaje przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
W środę wmurowano akt erekcyjny pod inwestycję. W uroczystości uczestniczyli były minister kultury Bogdan Zdrojewski i jego następczyni Małgorzata Omilanowska.
"Zaczynam swoją pracę na tym ważnym urzędzie od wizyty w miejscu, które w sposób szczególny wpisało się w polską kulturę. Muzeum Manggha to pierwsza wykonana od podstaw inwestycja muzealna w Polsce po wielu dziesiątkach lat zaniedbania tego obszaru. Dzięki Andrzejowi Wajdzie i jego wspaniałomyślnemu darowi zaczęło się wokół muzeów coś dziać” – przypomniała minister Omilanowska. Dodała, że Muzeum powstało dzięki inicjatywie i pieniądzom osoby prywatnej, które oddane zostały na potrzeby publiczne.
Zdaniem Zdrojewskiego Manggha, która ma już swój dorobek, dzięki nowej inwestycji zyskuje „kompletność”.
"Zaczynam swoją pracę na tym ważnym urzędzie od wizyty w miejscu, które w sposób szczególny wpisało się w polską kulturę. Muzeum Manggha to pierwsza wykonana od podstaw inwestycja muzealna w Polsce po wielu dziesiątkach lat zaniedbania tego obszaru. Dzięki Andrzejowi Wajdzie i jego wspaniałomyślnemu darowi zaczęło się wokół muzeów coś dziać” – przypomniała minister Małgorzata Omilanowska.
Budynek Galerii Europa – Daleki Wschód ma być wybudowany do końca tego roku, a jej otwarcie jest planowane wiosną przyszłego roku.
„Daleki Wschód mówi do nas. Te kraje stają się potęgami gospodarczymi, a my musimy zwracać się jako kraj w tą stronę, gdzie coś się dzieje. Galeria nazywa się Europa - Daleki Wschód, bo w Europie jest wiele inicjatyw w stronę Dalekiego Wschodu. Chodzi o to, by oni przybliżyli się do nas, a my żebyśmy wiedzieli z kim rozmawiamy” – mówił dziennikarzom Andrzej Wajda, który wraz z Krystyną Zachwatowicz był inicjatorem powołania 20 lat temu Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Jak dodała Krystyna Zachwatowicz w bogatych zbiorach Feliksa Jasieńskiego „Mangghi” oprócz dzieł z Japonii są prace artystów z Dalekiego Wschodu, które do tej pory nie były pokazywane. „Trzeba pamiętać, że w Chinach czy Korei Północnej są twórcy, którzy są traktowani, jak my za czasów komunizmu. Nie mogą wystawiać u siebie, są wyganiani na Zachód. My chcemy pokazywać tę twórczość” - podkreśliła Zachwatowicz.
Nowy obiekt będzie służył prezentacji zarówno sztuki i kultury europejskiej, jak i krajów Azji Południowo-Wschodniej, aż po Półwysep Indyjski. „Ta galeria stanowi naturalne rozszerzenie działalności Muzeum Manggha" - podkreśliła dyrektor Muzeum Manggha Bogna Dziechciaruk-Maj. „Otwartość tej galerii zarysował Andrzej Wajda w jej nazwie +Europa – Daleki Wschód+. Będzie to konfrontacja kultury Wschodu i Zachodu, pokazanie wzajemnych wpływów, oddziaływań i fascynacji, co daje ciekawe efekty artystyczne” - dodała.
Projekt architektoniczny Galerii opracowało Biuro Architektoniczne Ingarden&Evy, a generalnym wykonawcą jest Chemobudowa - Kraków.
Budynek będzie miał trzy kondygnacje nadziemne, jedną podziemną i blisko 2 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Znajdą się w nim dwie sale wystawowe – każda o powierzchni ok. 264 m kw. Ekspozycje będzie można urządzać także w mającym blisko 150 m kw. holu na pierwszym piętrze. W podziemiach i na parterze zlokalizowane będą magazyny. Elewacja budynku będzie obłożona szarym kamieniem nawiązującym kolorem i podziałami do elementów sąsiedniej Mangghi.
„Manggha tworzy pewną zamkniętą całość. Dla architekta to jest duże wyzwanie i trudność, jak stworzyć nowy budynek, który z nią nie konkuruje ale uzupełnia i porządkuje przestrzeń. Jego stylistyka musi być niezwykle wyważona, a jako że będzie tu prezentowana sztuka krajów Dalekiego Wschodu i Europy jego stylistyka musi być taka, by każda z tych kultur mogła się w budynku odnaleźć. I taki neutralny w formie budynek staraliśmy się zrobić” mówił Krzysztof Ingarden.
Całkowity koszt inwestycji to blisko 29,9 mln zł, z czego 24,3 mln zł pochodzi z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowiska.(PAP)
wos/ dym/