Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

19.11.2012 aktualizacja 19.07.2016

W Krakowie uczczono pamięć Brunona Schulza

Promocją książki „Zatracenie się w Schulzu” oraz projekcją filmów dokumentalnych o Brunonie Schulzu uczczono jego pamięć z okazji 70. rocznicy śmierci. Wieczór upamiętniający pisarza odbył się poniedziałek w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie. Spotkanie poprowadził autor prezentowanej książki, a zarazem reżyser przedstawionych filmów dokumentalnych Krzysztof Miklaszewski – znawca twórczości Schulza.

Przed wyświetleniem dokumentów: „Ostatni z Schulzów”, „Ulica krokodyli nad… Tamizą” i „Schulz w Krakowie”, Miklaszewski opowiedział o twórczości drohobyckiego pisarza, którą starał się opisać w promowanej książce.

„Stworzyłem tezę, że proza Schulza jest tak silna, nacechowana dramatem, obrazowością, że zawsze będzie inspiracją dla artystów. Moja książka przeczy polonistycznym rozważaniom, że proza Schulza jest nieprzekładalna. 17 opowiadań +Sklepów cynamonowych+ rozpisałem na wiersz. To była benedyktyńska robota, ale dzięki niej odkryłem, że układ spółgłosek i samogłosek tworzy muzykę, a Schulz jest poetą" – mówił podczas wieczoru Miklaszewski.

W rozmowie z PAP dodał, że pracuje nad kolejnym filmem. „Będzie on o drohobyckich malarzach, którzy wpłynęli na twórczość Schulza” – wyznał.

Brunon Schulz - jeden z najciekawszych pisarzy XX wieku, malarz, rysownik - urodził się w 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec był właścicielem sklepu bławatnego. Przyszły pisarz studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ale choroba uniemożliwiła mu kontynuację nauki. Po śmierci ojca, z powodu ciężkiej sytuacji materialnej, zmuszony do podjęcia pracy zarobkowej, we wrześniu 1924 r. objął posadę nauczyciela rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Nauczycielem pozostał, z krótkimi przerwami, do 1941 r. Kiedy podczas wojny hitlerowcy zajęli Drohobycz, zatrudnili go przy katalogowaniu konfiskowanych książek.

19 listopada 1942 r. Schulz został zastrzelony na ulicy getta w Drohobyczu przez gestapowca Karla Guenthera. Prawdopodobnie pochował go przyjaciel, pisarz Izydor Friedman, na cmentarzu żydowskim, dziś już nieistniejącym. (PAP)

bko/ sto/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL