Kultura i sztuka po 1989 roku

19.09.2015 aktualizacja 19.07.2016

W Krzeszowicach odsłonięto Ławeczkę Kazimierza Wyki

W sobotę w podkrakowskich Krzeszowicach odsłonięto pomnik upamiętniający pochodzącego z tego miasta eseistę, historyka i krytyka literatury prof. Kazimierza Wykę. Uroczystość miała związek z 40. rocznicą jego śmierci.

Naturalnych rozmiarów postać prof. Wyki wykonana została z brązu w pracowni artysty rzeźbiarza Michała Batkiewicza. Dzieło, którego częścią jest też ławka, na której można usiąść - ustawione jest na pl. F. Kulczyckiego, tuż obok miejskiej biblioteki publicznej. Kazimierz Wyka był patronem tej biblioteki.

Jak powiedział PAP w sobotę burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk, pomnik stanowi hołd dla wywodzącego się w tego miasta wybitnego eseisty, historyka i krytyka literatury. Rzeźbę wykonano w 40. rocznicę śmierci Wyki.

„W tym roku zaczynamy od prof. Wyki, który miał korzenie w Krzeszowicach, tutaj się wychowywał. Jego postać jest pierwszą z cyklu planowanego tu szlaku literacko-historycznego” - zapowiedział burmistrz. Jak wyjaśnił, przewidzianych jest ok. sześciu podobnych rzeźb, które mają stanąć blisko centrum Krzeszowic.

Władze miasta chcą w ten sposób uhonorować osobistości ze świata sztuki, kultury i nauki związane z gminą. „Mamy kilka takich osób i chcemy także (...) przypomnieć o nich mieszkańcom i promować ich twórczość” - zauważył Gregorczyk.

W przyszłym roku planowane jest odsłonięcie ławeczki poety Stanisława Czycza - z okazji 20-lecia jego śmierci. „Przy okazji chcemy go przypomnieć, bo to nieco zapomniany poeta, teraz odkrywany na nowo” - powiedział burmistrz.

Kazimierz Wyka (1910-1975) był wybitnym eseistą, historykiem i krytykiem literatury, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórcą własnej metodologii krytyki literackiej, zwanej "szkołą Wyki". W 1948 r. współtworzył Instytut Badań Literackich, którym kierował w latach 1953-1970. W latach 1963-1965 był prorektorem UJ. Jako literaturoznawca szczególnie interesował się okresem romantyzmu i Młodej Polski. (PAP)

rgr/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL