Ponad 20 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii i animacji znalazło się w programie lipcowej prezentacji Łodzi we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Impreza odbywać się będzie ramach Koalicji Miast 2016 - projektu, którego celem są prezentacje kulturowe miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina - we Wrocławiu, który ten tytuł zdobył. Miasto dzieli tytuł ESK 2016 wraz z hiszpańskim San Sebastian - stolicą regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej.
Wydarzenia pod hasłem "Łódź-Tkana odnowa" zaplanowane na 14-17 lipca odbywać się będą w Browarze Mieszczańskim - postindustrialnej przestrzeni Wrocławia.
Olga Żukowicz z Teatru Pinokio, która jest koordynatorem projektu, poinformowała, że prezentację Łodzi we Wrocławiu rozpocznie performatywny spacer. Przewodnikiem po tej "łódzkiej przestrzeni" będzie performer Paweł Hajncel, który m.in. kilka lat temu przebrany za motyla dołączył w Łodzi do uczestników procesji Bożego Ciała i przez kilka minut pląsał między wiernymi, podskakiwał, robił ósemki.
Hajncel po kolei otworzy każdą z sal wystawienniczych. Będzie w nich można zobaczyć m.in. płyty chodnikowe z wtopionymi w nie drobiazgami ofiarowanymi przez mieszkańców Łodzi, fotografie studentów łódzkiej filmówki, animację łódzkich murali - przygotowaną przez studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, interaktywną instalację audiowizualną kompozytora Marcina Stańczyka.
W Browarze Mieszczańskim będzie można także zobaczyć wystawę promującą starania Łodzi o organizację tzw. małego Expo 2022, związanego z rewitalizacją obszarów miejskich.
Przez cały czas prezentacji Szkoła Filmowa z Łodzi zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje powstałe po 2005 roku w ramach Kina Szkoły Filmowej. Łódzkie wieczory we Wrocławiu wypełnią m.in. koncerty Łukasza z Bałut, punkrockowej grupy 19 Wiosen, zespołu Elektryczny Węgorz.
Punktem kulminacyjnym łódzkiej prezentacji będzie przygotowany specjalnie na tę okazję interdyscyplinarny projekt L.Story - kompozycje zespołu L.Stadt do tekstów autorstwa Konrada Dworakowskiego. Wokalowi Łukasza Lacha podczas koncertu towarzyszyć będzie Chór Łodzian, który pracuje pod kierunkiem Tomasza Krzyżanowskiego z Teatru Chorea. Uzupełnieniem koncertu będzie wideokomiks w reżyserii Konrada Dworakowskiego - instalacja wideo z udziałem łódzkich aktorów wywodząca się z rysunków Krzysztofa Ostrowskiego.
Ważnym wydarzeniem będzie spektakl Derby. Białoczerwoni Teatru Chorea, po którym odbędzie się panel dyskusyjny o łódzkiej tożsamości z udziałem widzów i zaproszonych gości.
Prezentacja Łodzi to także różnorodne warsztaty m.in. Serwis Fabryczny - szkolenia dla pracowników sektora kreatywnego prowadzonych przez przedsiębiorców, rezydentów Art_Inkubatora w Łodzi, Świetlice Artystyczne - projekt Fundacji Działania, którego głównym celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem.
W Browarze Mieszczańskim staną łódzkie food trucki, goście będą mogli odetchnąć w Tkalni Relaksu. (PAP)
jaw/ jra/