W Łodzi powstaje największa w kraju wystawa stała o historii kina na ziemiach polskich „Kino Polonia”. Ekspozycja zlokalizowana jest w budynku Narodowego Centrum Kultury Filmowej znajdującego się na terenie zrewitalizowanej zabytkowej elektrowni EC1.
Ekspozycja powstaje na blisko 1,5 tys. metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech poziomach, które "przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu". Obecnie trwa kolejny etap jej realizacji. Wraz z robotami budowlanymi i przygotowaniami konstrukcyjnymi trwa praca nad "budową inwentarza wystawy, na który składa się kilka tysięcy obiektów i ogrom licencji filmowych".
"Różnorodne pod względem formy stanowiska, zawierające tak unikatowe eksponaty, jak zrekonstruowany biopleograf Kazimierza Prószyńskiego, makietę Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, fonograf Thomasa A. Edisona lub hologram Poli Negri w tańcu, zostaną uzupełnione wielkoformatowymi projekcjami esejów, ukazujących najważniejsze zjawiska filmowe ostatnich 120 lat" - tłumaczą twórcy wystawy.
Według nich "narracja ekspozycji" pozwoli poznać dawne dzieje kina polskiego i zjawiska filmu najnowszego, wplatając w opowieść społeczne i polityczne zawirowania XX wieku. Zwiedzający "spotkają się" z gwiazdami filmowymi, obejrzą największe arcydzieła kinematografii, wybiorą się do Hollywood wraz z urodzonymi na ziemiach polskich braćmi Warner, zanurzą się w atmosferze "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego, poznają kino jidysz, a także zajrzą do pracowni twórców filmu amatorskiego.
Na zwiedzającego będą czekać kostiumy z rodzimych blockbusterów, nagrody przyznane najsłynniejszym filmom, unikatowe pamiątki i strefy zabaw dla najmłodszych kinomanów.
Współprowadzone przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF) to powstający ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina. Oprócz wystawy "Kino Polonia" powstają jeszcze ekspozycje stałe - "Materia kina" zapraszająca do gry w realizację filmu i "Mechaniczne oko", które w steampunkowej scenografii opowie o przemianach w technologiach audiowizualnych.
W NCKF znajdą się również sale edukacyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt filmowy, centrum digitalizacji treści audiowizualnych, kino, mediateka i sale wystaw zmiennych. W trzysalowym kinie, poza pokazami filmów z bieżącego repertuaru, mają się odbywać´ projekcje specjalne, akademie filmowe, przeglądy, festiwale i spotkania z ludźmi filmu, dyskusje panelowe i otwarte konferencje.
Jak mówi dyrektor NCKF Rafał Syska, dla odwiedzających zostaną również udostępnione kawiarnie i restauracja, a w przestrzeniach wspólnych powstaną miejsca do odpoczynku, spotkań´ towarzyskich i rozmów.
Projekt NCKF realizowany jest dzięki środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Centrum powstaje w kompleksie zrewitalizowanej, zabytkowej elektrowni EC1, gdzie stworzono jedną z największych w kraju instytucji kultury - "EC1 Łódź-Miasto Kultury". (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ mmu/