Kultura i sztuka po 1989 roku

03.02.2019

W Łodzi rozpoczęły się prace przy budowie mediateki MeMo; otwarcie w 2020 r.

W Łodzi rozpoczęły się prace przy budowie mediateki, która powstanie m.in. w willi Meyera przy ul. Moniuszki. Jej otwarcie zaplanowano na 2020 rok. Rewitalizacja zabytkowego obiektu i stworzenie nowoczesnej biblioteki oraz centrum kultury ma kosztować ponad 36 mln zł.

"Będzie to biblioteka otwarta, dostępna, nowoczesna; biblioteka multimożliwości. Będzie tu można przeczytać książkę, ale też skorzystać z najnowocześniejszych technologii. Stworzymy bardzo przyjazne, magiczne miejsce spotkań. Mediateka MeMo zostanie otwarta pod koniec 2020 roku" – poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Jak zaznaczył, mediateka jest częścią dużego projektu o wartości 50 mln zł – z czego 26,6 mln zł to dofinansowanie UE. Obejmuje remont dwóch willi przy ul. Moniuszki 3 i 5 oraz budowę drogi, która połączy tę przestrzeń z dawną fabryką przy ul. Tuwima 10.

MeMo ma być najnowocześniejszą biblioteką publiczną w Łodzi. Zbiory będą udostępniane w formie książek drukowanych, e-booków, audiobooków i podcastów. Powstanie także portal internetowy MEMO, który będzie umożliwiał dostęp do zbiorów elektronicznych online.

"Dostaliśmy zadanie przygotowania bardzo nowoczesnej biblioteki przyszłości, pełniącej także inne funkcje, oprócz tej tradycyjnej, czyli udostępniania książek. To miejsce będzie skupiało energię mieszkańców Łodzi - to będzie miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi, warsztatów literackich, prezentacji nowych nośników i środków przekazu wiedzy" – zaznaczył dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun.

W Mediatece dostępne będą gadżety technologiczne, umożliwiające korzystanie z zasobów wirtualnych i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, ekranów dotykowych bądź internetu. Jak obiecują organizatorzy, nowa instytucja kultury gromadzić będzie najnowsze zbiory literackie i popularnonaukowe oraz regionalia.

Do willi przy ul. Moniuszki wkroczyły już ekipy budowlane. Obiekty są w bardzo złym stanie technicznym, dlatego pierwsze prace dotyczyły ich zabezpieczenia, m.in. zdemontowano konstrukcję więźby dachowej i pokrycia dachu.

Według projektu, w mediatece znajdą się wielofunkcyjne sale, w tym jedna dwukondygnacyjna z antresolą i połączeniem z ogrodem, druga ze zbiorami oraz studio do nagrań lektorskich. Powstaną też trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Na przeszklonym dziedzińcu znajdzie się kawiarnia oraz miejsce do urządzania wystaw. Otwarcie MeMo jest planowane na koniec 2020 roku.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL