W poniedziałek minie 9 lat, odkąd w nowoczesnym budynku Filharmonii Gorzowskiej można posłuchać muzyki klasycznej w najlepszym wykonaniu – informuje rzeczniczka placówki Urszula Śliwińska. Działalność instytucji zainaugurowało w 2011 r. wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.
Do tej pory w Filharmonii Gorzowskiej odbyło się ponad 400 koncertów, a na scenie wystąpiło blisko 300 solistów. Zrealizowano również sześć projektów musicalowych.
Filharmonia ma na swoim koncie dwa albumy: Sibelius, Czajkowski – koncerty skrzypcowe, nagrany w kwietniu 2012 r. oraz album Bronisław Kaper/Jan A.P. Kaczmarek – SPOTKANIE wydany przez Filharmonię Gorzowską w listopadzie 2015 r.
„Sztandarowym projektem Filharmonii Gorzowskiej jest Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. To impreza o europejskiej randze, która każdego roku przyciąga znakomite gwiazdy oraz melomanów z całego kraju. Do tej pory odbyło się siedem edycji festiwalu” – powiedziała Śliwińska.
Dodała, że ważną częścią działalności jest również edukacja muzyczna. W Filharmonii cyklicznie odbywają się zajęcia, warsztaty i koncerty adresowane dla najmłodszej publiczności. W projektach edukacyjnych „Muzyczne Raczkowanie”, „Filharmonia Juniora” oraz „Akademia Muzyki” każdego roku bierze udział około 8 tys. osób.
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy zespół. Muzycy pochodzą z różnych miast Polski, ale także z Niemiec, Belgii, Portugalii i Chin. Obecnie filharmonicy gorzowscy pracują pod dyrekcją maestro Jacka Kraszewskiego.
Mimo niedługiego stażu, orkiestra wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami; grali m.in. pod batutą Maxima Vengerova i takich sław jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski czy Jerzy Maksymiuk.
W Filharmonii realizowano również projekty z udziałem takich artystów jak m.in.: Krystyna Prońko, Jarek Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Jose Torres, Krzesimir Dębski, Tomasz Szymuś, Adam Sztaba, Irena Santor, Grzegorz Turnau, Mieczysław Szcześniak czy Janusz Stokłosa. Gorzowscy filharmonicy wystąpili trzykrotnie na festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.
Śliwińska przypomniała, że w 2012 r. Filharmonia Gorzowska zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie Budowa Roku 2011, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Inwestycja otrzymała najwyższe oceny spośród 60 budów zrealizowanych w kraju w 2011 r.
„Do dziś to jeden z lepszych tego typu obiektów w Polsce. Sala koncertowa na blisko 600 miejsc i sala kameralna mieszcząca 150 gości – to tu od blisko dekady odbywają się koncerty symfoniczne i kameralne” – dodała rzeczniczka. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ itm/