Ponad 130 dzieci z 16 krajów wystąpi w poniedziałek we Wrocławiu w finałowym koncercie festiwalu Brave Kids. Spektakl powstaje w ramach festiwalu, który umożliwia spotkanie najmłodszych przedstawicieli kultury z różnych części świata i wymianę doświadczeń na zasadzie "dzieci uczą dzieci".
Brave Kids odbywa się po raz ósmy. Festiwal organizowany jest przez wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej "Pieśń Kozła" oraz partnerów w kilku miastach w Polsce, na Słowacji i w Gruzji.
Uczestnicy Brave Kids przyjechali do Wrocławia i innych miast Polski (młodych artystów z różnych części świata gościły również Warszawa, Przemyśl, Wałbrzych oraz Białystok) w połowie czerwca. Przez trzy tygodnie dzieci brały udział w spotkaniach i warsztatach artystycznych. Na początku lipca uczestnicy Brave Kids z miast, które biorą udział w projekcie, spotkali się w Obornikach Śląskich. Tam pracowano nad spektaklem finałowym, który w poniedziałek zostanie zaprezentowany we wrocławskim Teatrze Polskim.
Producent wykonawczy projektu Brave Kids Justyna Warecka podkreśliła, że spektakl stworzony przez młodych artystów z różnych krajów, mówiących nieznanymi sobie językami oraz reprezentujących zupełnie odmienne kultury, to wydarzenie wyjątkowe.
"To połączenie na jednej scenie, nie tylko wielu technik artystycznych jak taniec, śpiew, teatr czy sztuka cyrkowa, ale przede wszystkim wielu odmiennych kultur, tradycji, charakterów. Tym, co je łączy, to niezwykła przyjaźń, która się nawiązuje między nimi podczas projektu, ogromny dziecięcy entuzjazm i wielka pozytywna energia" - powiedziała Warecka.
Podczas finałowego spektaklu na scenie zaprezentują się m.in. młodzi gruzińscy muzycy grających na tradycyjnych narodowych instrumentach, dzieci Romów ze Słowacji czy akrobaci z Kenii. Będzie można również zobaczyć młodych artystów z Mołdawii i z Meksyku, którzy zaprezentują tradycyjne tańce oraz aktorów z Iranu i cyrkowców z USA. Będą tam również dzieci z Litwy, Maroka, Brazylii, Ukrainy, Polski, Rosji, Rumunii, Indii, Izraela i Turcji. W sumie na scenie pojawią się artyści z 16 krajów.
Od początku jego organizacji projekt Brave Kids był częścią Brave Festivalu, którego hasłem jest "Przeciw wypędzeniom z kultury", zaś ideą próba ocalenia od zapomnienia elementów kultur społeczności z różnych, często egzotycznych części świata. W tym roku Brave Festival nie odbył się z przyczyn finansowych, a jego organizatorzy postanowili, że odtąd impreza będzie odbywać się w cyklu dwuletnim. Postanowiono również, że w tym roku Brave Kids zostanie zorganizowane samodzielnie. (PAP)
pdo/ wkt/