W sobotę wieczorem w poznańskim Teatrze Wielkim odbędzie się koncert poświęcony pamięci zmarłego w listopadzie dyrygenta Gabriela Chmury, dyrektora artystycznego poznańskiej opery. Z powodu pandemii wydarzenie będzie transmitowane w internecie.
17 listopada w wieku 74 lat zmarł Gabriel Chmura – dyrygent, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Piotr Tkacz z biura prasowego tego teatru poinformował PAP, że w sobotę o godz. 19 rozpocznie się koncert Gabriel Chmura in memoriam, poświęcony pamięci zmarłego dyrygenta. Koncert uświetni premierowe wykonanie trzech kompozycji zmarłego.
„Pieśni wykonana Joanna Freszel, znakomita sopranistka specjalizująca się w muzyce współczesnej” – przekazał Tkacz.
Dodał, że w wydarzeniu wezmą także udział soliści Magdalena Nowacka i Stanislav Kuflyuk. Artystom na fortepianie akompaniować będą Olena Skrok i Bartłomiej Kominek. „Usłyszymy także instrumentalistów związanych z poznańską operą – skrzypaczkę Elizę Schubert i MoniuszkoStringQuartet w składzie: Sandra Haniszewska-Kubasik, Wojciech Sablik, Remigiusz Strzelczyk, Krzysztof Kubasik. Koncert poprowadzi Cezary Łasiczka” – opisał Tkacz.
Na repertuar koncertu składają się utwory szczególnie bliskie zmarłemu w listopadzie dyrygentowi, m.in. arie z oper „Otello” Verdiego i „Aleko” Rachmaninowa, fragmenty z „Ein deutsches Requiem” Brahmsa oraz kompozycje Mieczysława Weinberga.
Ze względu na sytuację pandemiczną, koncert będzie transmitowany przez stronę Teatru Wielkiego: https://opera.poznan.pl.
Gabriel Chmura urodził się w 1946 roku. Był jednym z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, zdobywcą m.in. I nagrody na Konkursie Dyrygenckim w Besançon (1970), Złotego Medalu na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrody na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Został także odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W trakcie swojej kariery Gabriel Chmura dyrygował czołowymi orkiestrami niemal na całym świecie, wśród nich: Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo.
Sprawował także kierownictwo artystyczne nad zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych – był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007).
Funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Gabriel Chmura pełnił od 2012 roku. W tym czasie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania, po przeszło 100 latach nieobecności na polskich scenach, „Śpiewaków norymberskich” R. Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad „Faustem” Gounoda, „Macbethem” Verdiego, „Jenůfą” Janáčka, „Don Giovannim” i „Czarodziejskim fletem” Mozarta.
Ostatni koncert z zespołem poznańskiej opery Gabriel Chmura poprowadził 2 października. (PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ mmu/