Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2017

W Przejściu Świdnickim we Wrocławiu otwarto nowoczesną filę biblioteki miejskiej

Nową filię miejskiej biblioteki publicznej otwarto w czwartek w przebudowanym Przejściu Świdnickim w centrum Wrocławia. Centrum Innowacji Przejście ma być nowoczesnym ośrodkiem kultury, edukacji i odpoczynku, dostępnym dla wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Jak poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Ociepa, Centrum Innowacji Przejście jest 13. filią placówki. „Posiada ono inną formę niż dotychczasowe biblioteki. To pierwsze tego typu centrum innowacji w Polsce” - podkreślił Ociepa.

Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta zaznaczył, że Przejście Świdnickie jest szczególnym miejscem dla Wrocławia. „Chcieliśmy, aby pełniło funkcję kulturalną i społeczną. To miejsce wpisuje się w logikę zmiany miejskiej biblioteki publicznej, gdyż podobnie jak mediateka oraz biblioteka na Dworcu Głównym jest to przestrzeń niestandardowa” - powiedział.

Podkreślił, że przestrzeń jest dedykowana wrocławianom w każdym wieku. „Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Wrocławia czuli się tutaj dobrze, aby korzystali z tej przestrzeni na wiele różnych sposobów” - dodał Sutryk.

Kierownik Centrum Innowacji Przejście Aneta Siwka poinformowała, że placówka będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt elektroniczny, z dostępem do zasobów bibliotecznych poprzez e-czytniki.

W centrum prowadzone będą warsztaty m.in. z zakresu druku w technologii 3D, kursy programowania oraz zajęcia uczące wykorzystania nowych technologii w życiu codziennym. „Wpisujemy się także w ogólnopolską tendencję walki ze smogiem - dzięki energorowerom możemy siłą mięśni naładować swoje urządzenia” - zaznaczyła kierownik placówki.

Centrum to nie tylko nowe technologie, ale też działania z zakresu kultury i sztuki. „Planujemy zaprosić do współpracy szkoły teatralne i plastyczne. Zależy nam, aby to ludzie kreowali to miejsce” - dodała.

Liczącą 300 metrów kwadratowych przestrzeń podzielono na pięć stref tematycznych, m.in. strefę gier, warsztatów oraz strefę relaksu, wraz z czytelnią i możliwością skorzystania z tabletów i e-czytników.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL