Kultura i sztuka po 1989 roku

11.08.2018

W przyszły weekend w Rybniku XI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego

Koncert poświęcony twórczości Franka Sinatry i Parada Nowoorleańska, której uczestnicy przemaszerują ulicami miasta – to niektóre atrakcje XI Międzynarodowego Festiwalu Tradycyjnego, który odbędzie się od 17 do 19 sierpnia w Rybniku.

W trakcie trzydniowej imprezy będzie można posłuchać muzyków na festiwalowej scenie rybnickiego Kampusu oraz na ulicach miasta. Wśród wykonawców znajdą się m.in. zespoły: Sekcja z Włoch, Forsal, BS Ensemble oraz Stanley Breckenridge i Jazz Band Ball Orchestra.

Gospodarzem festiwalu jest South Silesian Brass Band – formacja, która powstała w 1974 r. i koncertuje do dziś. Została założona przez ówczesnego dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach, Piotra Cupoka, który z grona członków orkiestry wybrał grupę uzdolnionych muzyków. Przed rybnicką publicznością z tym zespołem wystąpi Piotr Tłustochowicz.

Jak zaznacza rybnicki magistrat, wyjątkową atrakcją festiwalu będzie sobotnia Parada Nowoorleańska, której uczestnicy w głośnym i radosnym korowodzie przemaszerują z Placu Jana Pawła II przez deptak na teren Kampusu. Również w sobotę, tym razem w Teatrze Ziemi Rybnickiej, odbędzie się wieczorne jam session. Będzie to jedyna biletowana impreza całego festiwalu.

Festiwal zakończy niedzielny koncert poświęcony twórczości Franka Sinatry. W 20. rocznicę śmierci artysty wykonywane przez niego utwory zaśpiewa Wojciech Myrczek z towarzyszeniem FJT Orchestra. W programie koncertu znajdą się niezapomniane przeboje z repertuaru Sinatry: "Cheek To Cheek", "Night and Day", "New York, New York", "The Lady Is A Tramp" czy "I've Got You Under My Skin".

Festiwalowi jazzu towarzyszyć będzie w tym roku organizowany po raz drugi Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli festiwal browarów rzemieślniczych. Na uczestników czekać będzie 12 browarów z całej Polski. Zaplanowano również wykłady prelegentów, konkurs konsumencki dla piwowarów domowych, konkurs na najlepsze piwo festiwalu i pokaz warzenia piwa. Będą też konkursy i foodtruckowa strefa gastronomiczna. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL