Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęcony trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu, rozpocznie się w środę po południu w Rzeszowie. Jest to jego 10. jubileuszowa edycja.
Organizowany od 2011 roku festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor” jest to wydarzenie naukowo-artystyczne, w czasie którego, obok spektakli i przedsięwzięć artystycznych odbywają się również spotkania z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatów światowego teatru, pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia: Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.
„Dziedzictwo wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, teatrologów, a także dramatopisarzy. W ramach festiwalu odbywają się spektakle, prelekcje, wykłady, wystawy oraz spotkania z twórcami” – zaznaczają organizatorzy.
Dodają, że jak co roku do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały zespoły i indywidualni twórcy, dla których nazwiska Szajny, Grotowskiego i Kantora mają ogromne znaczenie osobiste.
W programie tegorocznej edycji znalazło się 11 różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, literatury i plastyki: 7 spektakli, 2 wystawy, performance poetycki i wykład performatywny.
Jak informują organizatorzy, każdą z tych propozycji łączy wspólny temat: „pomiędzy…” – pomiędzy życiem a śmiercią, jawą a snem, normalnością a szaleństwem.
„Dzięki artystom będziemy mogli doświadczyć momentów szczególnych, które zdarzają się na przecięciu dwóch światów” – zapraszają organizatorzy.10. jubileuszowa edycja festiwalu „Źródła Pamięci” w sposób szczególny odwoływać się będzie do postaci i twórczości Józefa Szajny.
Festiwal otworzy premierowy spektakl „Arszenik” Teatru Maska w Rzeszowie, organizatora festiwalu. Przedstawienie jest inspirowane komedią Josepha Kesselringa „Arszenik i stare koronki".
„Tę klasyczną komedię sytuacyjną konfrontujemy z językiem teatru lalek. Scenariusz spektaklu jest swobodnym dialogiem z dramatem Kesselringa, utrzymanym w konwencji czarnej komedii” – opisują spektakl Teatru Maska jego twórcy.
Wśród premierowych spektakli, jakie w czasie festiwalu będzie mogła zobaczyć publiczność, znalazła się też „Śmierć na gruszy” Witolda Wandurskiego. Jest to propozycja rzeszowskiego Teatru Przedmieście (współorganizator festiwalu), którą zrealizował w 100-lecie urodzin Józefa Szajny, przypadającą w tym roku.
„Jak dzisiaj wybrzmi prosta i niby odległa legenda-misterium o uwięzionej śmierci?” – pyta teatr zapraszając na spektakl.
W programie festiwalu znalazła się też propozycja Teatralnego Koła z Warszawy, które zaprezentuje „Don Kichota” i na nowo zmierzy się z uniwersalnym mitem błędnego rycerza z La Manchy.
W festiwalu pojawi się też druga linia festiwalowej narracji, w której wybrzmią historie kobiece.
W tym nurcie znalazł się spektakl „Camille” w wykonaniu Kamili Klamut - to opowieść o życiu i twórczości słynnej rzeźbiarki Camille Claudel; jest też performance poetycki „Chcę wypowiedzieć wszystko” Joanny Pawelczyk z Paryża oraz widowisko „Wesele. Ogród boskich pieśni” w wykonaniu gości ze Lwowa „Word and Voice” Theatre Centre, którzy zaprezentują ukraińskie pieśni weselne.
W czasie festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć jeszcze propozycję Teatru Brama z Goleniowa, który zaprosi na „Stację Świadek” oraz spektakl „Ekstazy” Teatru Tańca O.de.la z Rzeszowa. Festiwalowi towarzyszyć będą dwie wystawy: przegląd fotografii z 10 lat istnienia festiwalu Źródła Pamięci, którą można będzie oglądać od środy w foyer Teatru Maska, oraz wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/