Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Hanna Krall - to niektórzy pisarze, którzy spotkają się z czytelnikami w warszawskim Ogrodzie Saskim podczas sobotnich Imienin Jana Kochanowskiego. Bohaterem dnia będzie Julian Tuwim, którego rok właśnie jest obchodzony.
Imieniny Jana Kochanowskiego to jednodniowy festiwal literacki, zorganizowany po raz drugi przez Bibliotekę Narodową w najdłuższy dzień roku. Impreza ma promować polskich autorów. Rok temu Imieniny Jana Kochanowskiego odbywały się w Parku Krasińskich, w tym roku z powodu remontu parku, impreza zagości w Ogrodzie Saskim.
Imieniny Jana Kochanowskiego będą trwały w sobotę od południa do północy. "Specjalnym gościem” będzie Julian Tuwim. W tym roku mija sto lat od jego debiutu poetyckiego i decyzją Sejmu obchodzony jest właśnie Rok Juliana Tuwima.
Imieniny Jana Kochanowskiego będą trwały w sobotę od południa do północy. "Specjalnym gościem” będzie Julian Tuwim. W tym roku mija sto lat od jego debiutu poetyckiego i decyzją Sejmu obchodzony jest właśnie Rok Juliana Tuwima. Podczas Imienin Jana Kochanowskiego przez cały dzień co pół godziny fragmenty "Balu w operze" na tle specjalnej wideoinstalacji prezentować będzie Jan Peszek, a o 16.30 Piotr Matywiecki, autor monografii „Twarz Tuwima", będzie rozmawiać o poecie z Jarosławem Mikołajewskim.
O godzinie 17 rozpocznie się pojedynek na wiersze Tuwima. W dwóch rywalizujących grupach walczyć będą m.in. Marek Kondrat, Agata Kulesza, Olgierd Łukaszewicz i Janina Paradowska. Zeszłoroczną rywalizację na wiersze Kochanowskiego wygrała ekipa Krzysztofa Materny.
Podczas Imienin Jana Kochanowskiego nie może zabraknąć „Pieśni świętojańskiej o sobótce". Zaprezentuje ją Stanisława Celińska z akompaniamentem Tomasza Bajerskiego. Wieczorem w Ogrodzie Saskim zaplanowano dansing podczas którego grać będą Michał Zadara i All Stars Dansing Band.
Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z pisarzami, promocje książek, koncerty. W programie m.in. warsztaty kryminalne z Jakubem Szamałkiem, slam poetycki, występ Teatru Improwizowanego Klancyk z lekturami szkolnymi, warsztaty kreatywnego pisania z Anną Dziewit-Meller i Januszem Wiśniewskim. Z czytelnikami spotkają się też m.in. Antoni Libera, Filip Springer, Piotr Paziński, Michał Olszewski, Andrzej Franaszek, prof. Zbigniew Mikołejko. Od 14 do 18 działać będzie punkt wymiany książek przyniesionych przez uczestników. Przygotowano specjalny program dla dzieci z podchodami, zabawami literackimi i plastycznymi a także warsztatami miksowania wierszy przygotowanymi przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Cały dzień w Ogrodzie Saskim odbywać się będzie kiermasz książek około 40 wydawców. (PAP)
aszw/ ula/