Kultura i sztuka po 1989 roku

17.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

W sobotę Imieniny Jana Kochanowskiego - literacki piknik Biblioteki Narodowej

Jan Kochanowski. Źródło: CBN Polona Jan Kochanowski. Źródło: CBN Polona

Pisarze, poeci, ilustratorzy, dziennikarze i aktorzy, a także wydawcy zagoszczą w sobotę w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Bohaterem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, dlatego w programie znalazły się między innymi wystawa rękopisów i grafik poety, inspirowany nią pokaz sitodruku, rozmowa z biografem poety Wiesławem Budzyńskim oraz dyskusja o rozwoju projektowania i druku książek, nawiązująca do wydawniczych eksperymentów Baczyńskiego.

Niemal całe życie poety związane było z Warszawą, dlatego Justyna Sobolewska porozmawia o stolicy z młodymi pisarzami (panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Engelkinga, Patrycji Pustkowiak i Marty Szarejko zatytułowany "Piękna i Bestia"), a szef kuchni Maciej Nowicki pokaże, jak gotowano w przedwojennej Warszawie, żeby potem zaprosić wszystkich na imieninowy poczęstunek.

Jak co roku odbędzie się również mecz poetycki. Tym razem aktorzy będą rywalizowali, interpretując wiersze o miłości. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 18, a wezmą w niej udział m.in. Iwona Bielska, Jolanta Fraszyńska, Edyta Jungowska, Bartek Kasprzykowski, Krzysztof Kowalewski, Antoni Królikowski, Rafał Mohr i Wiktor Zborowski.

Jak zawsze podczas imienin Jana Kochanowskiego odbywać się będą spotkania z pisarzami m.in. Martą Guzowską, Cezarym Harasimowiczem, Magdaleną Kicińską czy Pawłem Piotrem Reszką.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – przygotowano między innymi spektakl na podstawie książki Toona Tellegena "Urodziny prawie wszystkich" w reżyserii Tomasza Cyza, pokazy zapomnianych gier podwórkowych i poetyckie warsztaty projektowania kartek imieninowych. Podczas Wielkiego Rysowania, które poprowadzi Daniel de Latour, do dzieci będą mogli dołączyć dorośli, żeby wspólnie spróbować swoich sił w roli ilustratorów.

O godzinie 20 rozpocznie się doroczna recytacja "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" w wykonaniu Iwony Bielskiej. Oprawę muzyczną recytacji opracowała Karolina „Resina” Rec, a potem zaplanowano imieninowy dancing, podczas którego grać będą Małgorzata Halber i Anna Chojnacka. Ponadto w programie imienin Jana Kochanowskiego jest kiermasz książek oraz plebiscyt, w którym wybierana będzie książka -bohaterka kolejnej edycji akcji Warszawa Czyta. (PAP)

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL