Utwory prof. Stefana Stuligrosza oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta będzie można usłyszeć w sobotę w Filharmonii Poznańskiej podczas koncertu poświęconego pamięci zmarłego w zeszłym roku Stuligrosza.
„To postać legendarna i bardzo ważna dla poznańskiego środowiska artystycznego. Pomysłodawcą koncertu jest jego dyrygent Maciej Wieloch, który został następcą profesora w chórze Poznańskie Słowiki. Postanowił on sięgnąć po utwory Stuligrosza i w ten sposób podziękować mu za swoje wychowanie artystyczne” - powiedział w rozmowie z PAP prowadzący koncert Krzysztof Szaniecki.
W pierwszej części koncertu usłyszeć będzie można siedem utworów Stuligrosza, w tym sześć autorskich oraz jedną interpretację, a także kompozycję Henryka Mikołaja Góreckiego.
"Kluczem w twórczości Stuligrosza, tym co się przebija w jego osobowości i z całą pewnością w portrecie psychologicznym, jest religijność oraz patriotyzm. Te pieśni, które zabrzmią w sobotę, zawierają elementy, jakimi są właśnie religijność i patriotyzm" - powiedział Szaniecki.
Wśród kompozycji, które będzie można usłyszeć w Auli Uniwersyteckiej znajdzie się m.in. Ave Maria napisana bezpośrednio po utracie żony Barbary oraz utwór Santo Subito, który powstał po śmierci Jana Pawła II.
W drugiej części koncertu wysłuchać będzie można utworu Litanii Loretańskiej do Najświętszej Marii Panny Wolfganga Amadeusza Mozarta. "Stuligrosz nie wykonywał tego utworu, ale bardzo często wykorzystywał kompozycje Mozarta, dlatego też wybraliśmy tego kompozytora. Requiem Mozarta było hitem Poznańskich Słowików. Był on bardzo ważną i inspirującą postacią dla Stuligrosza" - przyznał Szaniecki.
Prof. Stuligrosz, twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł w wieku 92 lat. W ciągu ponad 70 lat pracy, w jego chórze śpiewało ponad 2 tys. wychowanków. Chór pod jego dyrekcją koncertował w Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii.
Działalność dyrygencką Stefan Stuligrosz rozpoczął jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.
Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu) Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną, jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam funkcję rektora.
Profesor skomponował ok. 600 utworów na chór a cappella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni. (PAP)
mat/ ls/