Premiera "Krawca Niteczki" Kornela Makuszyńskiego z muzyką Grzegorza Turnaua odbędzie się 20 stycznia w Teatrze Lalka w Warszawie. "Krawiec Niteczka jest z rodu takich bożych prostaczków, którzy naprawiają ludzkie losy" - powiedział PAP reżyser spektaklu Jarosław Kilian.
"Bajka o Krawcu Niteczce, który został królem, pochodzi ze zbioru +Bardzo dziwne bajki+ Kornela Makuszyńskiego" - powiedział we wtorek PAP reżyser spektaklu w Teatrze Lalka Jarosław Kilian. Przypomniał, że została napisana blisko sto lat temu.
"Krawiec Niteczka jest z rodu takich bożych prostaczków, którzy naprawiają ludzkie losy i ratują świat" - wyjaśnił reżyser, zaznaczając, że jego historia to "właściwie typowa opowieść drogi". "Udaje się w drogę, żeby załatać Niebo, pełen nadziei, że być może zostanie królem. Ale nie to nim powoduje - lecz wewnętrzna potrzeba naprawiania świata" - dodał.
Kilian przyznał, że uważa Makuszyńskiego za jednego z największych polskich pisarzy dla dzieci, a szczególnie lubi zbiór "Bardzo dziwne bajki", wśród których znajdują się m.in. "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" oraz "Krawiec Niteczka". "To poetycka opowieść o podążaniu za swoim marzeniem" - powiedział reżyser. I dodał: "to zaprawiona poezją i swojskim nadrealizmem opowieść o wędrówce rzemieślnika - tak jak to w bajkach bywa - z Ziemi, przez Piekło aż do Nieba. Piękna, poetycka opowieść o podążaniu za swoim marzeniem".
Jak mówił Kilian, przedstawienie będzie miało formę ballady - swego rodzaju śpiewogry. "Muzyka Grzegorza Turnaua i napisane przeze mnie 10 piosenek poprowadzą nas w drogę razem z Krawcem Niteczką, a samo przedstawienie będzie grane w planie żywym i lalkowym jednocześnie" - wyjaśnił.
"Rzecz się dzieje w pracowni krawieckiej, gdzie stary krawiec opowiada przy pomocy lalek historię swojego lalkowego alter ego. Przedstawienie dedykujemy najmłodszym widzom, ale także ich rodzicom i dziadkom. Liczymy, że znów odnajdą w sobie dzieci"- dodał.
Przedstawienie jest śpiewogrą, do której słowa piosenek napisał Jarosław Kilian, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Jest to już czternasta wspólna realizacja obu twórców, którzy dla dzieci zrealizowali m.in.: "Przygody Sindbada Żeglarza", "Czarnoksiężnika z krainy Oz", "Pinokia", "Podróże Guliwera" i "Krzesiwo".
"Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości" - napisano w zapowiedzi spektaklu.
"Poetycka opowieść Makuszyńskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda należy do klasyki polskiej baśni. Nie jest tylko opowieścią o sprytnym rzemieślniku, który dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu. (...) Bohater naszego przedstawienia, uszyty zręcznie z gałganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podróż. W wędrówce towarzyszy mu Strach na wróble" - czytamy w materiałach teatru.
Autorem adaptacji, lalek oraz reżyserem spektaklu jest Jarosław Kilian. Scenografię zaprojektowała Magdalena Gajewska. Na skrzypcach w trakcie przedstawienia grać będzie Bartosz Blachura.
W spektaklu występują: Grzegorz Feluś (Krawiec Niteczka), Aneta Jucejko-Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Andrzej Perzyna i Olga Ryl-Krystianowska.
Premiera 20 stycznia o g.17.30. Kolejne przedstawienia - 21, 23, 24 i 25 stycznia br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Agata Zbieg
gj/ agz/