W sali sopockiego Multikina zainaugurowano w piątek 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wielkie Nagrody Festiwalu otrzymają: Halina Łabonarska i Jan Englert. Imprezę zakończy się 27 maja.
Galę otwarcia poprzedził w piątek po południu cykl pokazów i imprez towarzyszących, m.in. panel dyskusyjny o twórczości Stanisława Wyspiańskiego pod hasłem "Wyspiański. Sonda w duszę Polaków", który poprowadził redaktor naczelny "Teatru" prof. Jacek Kopciński.
W festiwalowym konkursie "Dwa Teatry" wezmą udział 34 słuchowiska i 28 spektakli telewizyjnych. Jurorami w kategorii spektakli telewizyjnych są: Wojciech Tomczyk, Andrzej Haliński, Jacek Raginis-Królikiewicz, Wojciech Nowak i Michał Kotański.
Imprezę zakończy festiwalowa gala 27 maja o godz. 19, podczas której wręczana zostanie Wielka Nagroda.
Organizatorzy festiwalu Telewizja Polska i Polskie Radio postanowili, że w tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu "za wybitne kreacje" uhonorują Halinę Łabonarską i Jana Englerta.
Po raz pierwszy w tym roku widzowie telewizyjnej Jedynki będą mieli okazję obejrzenia spektaklu, który otrzyma tego dnia Grand Prix. Będzie on emitowane tuż po zakończeniu gali - o godz. 21 w TVP1. Z kolei słuchacze Polskiego Radia będą mogli w tym samym czasie na antenie programu I wysłuchać dzieła, które zdobyło Grand Prix w konkursie radiowego.
W związku z obchodami roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego odbędzie się wydarzenie: "Dwa Teatry czytają Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" - aktorskie czytania opowiadań autora "Dziennika pisanego nocą" w reż. Henryka Rozena. Przygotowano też cykl spotkań z aktorskimi gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Festiwalowe spotkania z twórcami spektakli i słuchowisk będą odbywać się tym razem nie tylko w Sopocie, ale również w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dyrektorami artystyczno-programowymi festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix (ze strony Telewizji Polskiej) oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (ze strony Polskiego Radia). Dyrektorem całości jest Joanna Strzemieczna-Rozen.
Tradycyjnie organizatorami festiwalu są Telewizja Polska i Polskie Radio, a współorganizatorami - Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta Sopot, Gdynia i Gdańsk. Producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/