Inne

07.04.2014 aktualizacja 19.07.2016

W Supraślu prawosławne uroczystości Zwiastowania NMP

W męskim monasterze w Supraślu koło Białegostoku, jednym z najważniejszych w kraju cerkiewnych klasztorów, odbyły się w poniedziałek obchody prawosławnego święta Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. To patronalne święto tego klasztoru.

Uroczystościom przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, w asyście hierarchów z Polski, Ukrainy i Cypru.

Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny to jedna z głównych uroczystości w cerkiewnym roku liturgicznym. Ma stałą datę i przypada 7 kwietnia.

Ponieważ główna cerkiew w supraskim monasterze, pw. Zwiastowania NMP, nie jest ogrzewana i o tej porze roku wciąż panuje tam chłód, świąteczna liturgia odprawiona została w mniejszej monasterskiej świątyni, cerkwi pw. św. Jana Teologa.

Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny to jedna z głównych uroczystości w cerkiewnym roku liturgicznym. Ma stałą datę i przypada 7 kwietnia.

Po niej miały miejsce modlitwy za zmarłych w krypcie znajdującej się w głównej klasztornej cerkwi, gdzie pochowany jest abp Miron Chodakowski, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Przed wylotem do Smoleńska, 7 kwietnia 2010 roku, brał on udział w święcie Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.

Ponad 500-letni klasztor (monaster) w Supraślu, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce.

Jego główna cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej (w 1944 r. wysadzili ją hitlerowcy), od 1984 roku jest odbudowywana. Świątynia została zrekonstruowana, wciąż trwają jednak prace wykończeniowe wewnątrz. Klasztor ma m.in. ambitne plany odtworzenia, z wykorzystaniem oryginalnych technik, XVI-wiecznych fresków.

Zachowany do dziś zespół budynków klasztornych w Supraślu powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. W latach 1889-1890 wzniesiono kolejną, mniejszą cerkiew pod wezwaniem Jana Teologa.

Od kilku lat w zabudowaniach klasztornych działa Muzeum Ikon - placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mieści się tam także Akademia Supraska, której głównym zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o prawosławiu; ma też ona wspierać dialog ekumeniczny.

Niedawno, po kilkuletnim remoncie, oddane zostały do użytku zabytkowe pomieszczenia w Pałacu Archimandrytów. W odnowionej i wyposażonej na potrzeby Akademii Supraskiej części zabudowań klasztoru powstały m.in. aula, sala wystawiennicza, sale dydaktyczne, biblioteka i czytelnia, odnowiono też zabytkowe klatki schodowe oraz refektarz. (PAP)

rof/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL