Pięć spektakli gościnnych oraz pożegnanie siedmiu wałbrzyskich tytułów znalazło się w programie rozpoczynającego się w niedzielę w Wałbrzychu festiwalu Fanaberie Teatralne. Będzie to 16. i zarazem ostatnia edycja Fanaberii, której motywem przewodnim będzie nostalgia.
"Tegoroczna edycja Fanaberii pod hasłem: +Nostalgia. Koniec.+ dotyczyć będzie kruchości i tymczasowości Teatru. Teatru jako miejsca skupiającego ludzi, ale też Teatru jako zjawiska artystycznego. W jubileuszowym 55. sezonie pragniemy powrócić do spektakli sprzed lat, zaprosić na powrót do nas ludzi, których z różnych powodów z nami już nie ma” – powiedziała PAP Danuta Kocan, koordynator ds. promocji Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Festiwal otworzy projekcja wideo spektaklu „Niech żyje wojna !!!” do tekstu Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki. Teatr „Szaniawskiego” żegna tym samym jeden ze swoich najgłośniejszych tytułów, który powstał w 2009 r. z inspiracji kultowym serialem „Czterej Pancerni i pies”.
W tym dniu teatr pożegna również ostatni spektakl zrealizowany w Wałbrzychu przez duet Strzępka-Demirski „O dobru”. To przedstawienie z 2012 r., które jak podkreślają organizatorzy, dedykowane jest ludziom dobrej woli i stanowi terapię dla widza znużonego codziennym brakiem empatii.
Podczas Fanaberii ostatni raz zagrany zostanie także spektakl „Szkoła żon” Moliera w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Wałbrzyski spektakl z 2015 r. jest klasyczną interpretacją molierowskiej komedii. To spektakl o zazdrości, pełen efektów humorystycznych z pogranicza grozy i absurdu.
Jako pierwszy na wałbrzyskiej scenie gościnnie zaprezentuje się Teatr Odnaleziony z Jeleniej Góry, który wystawi spektakl „Tlen / Ballady” powstały z inspiracji sztuką Iwana Wyrypajewa „Tlen”. Jak podano w zapowiedziach spektaklu „to 10 odsłon przedstawiających w konwencji plastyczno-lalkowej, filozoficzną przypowieść o destrukcyjnych skutkach niekontrolowanej miłości. To próba dyskusji o wolności, naszej zależności i wyborów, za którymi stoją konsekwencje”.
W kolejnych dniach festiwalu gościnie wystąpi też Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy. Teatr zaprezentuje spektakl „Ida Kamińska” w reżyserii Gołdy Tencer - opowieść o wybitnej polskiej aktorce żydowskiego pochodzenia.
Z kolei Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa zaprezentuje spektakl muzyczny „Bądź taka, nie bądź taka” w reż. Joanny Satanowskiej. Na spektakl składają się nowe aranżacje największych przebojów z repertuaru Kory i zespołu Maanam w wykonaniu Karoliny Gibki, która w wizualizacjach filmowych wciela się w rolę wokalistki. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki „Kora, Kora. A planety szaleją” Kamila Sipowicza.
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy wystawi przedstawienie oparte na twórczości satyrycznej Stefanii Grodzieńskiej i jej męża, Jerzego Jurandota pt. „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej”. W spektaklu wystąpią Grażyna Barszczewska i Grzegorz Damięcki.
W ostatnim dniu festiwalu wrocławski Teatr Polski w Podziemiu wystawi sztukę „Postać dnia” o aktorze Igorze Przegrodzkim, legendzie wrocławskiego teatru.
Przegląd zakończy się w piątek koncertem Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla „Byle nie o miłości”, podczas którego publiczność będzie mogła posłuchać piosenek Agnieszki Osieckiej w nowych, jazzowych interpretacjach.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ ozk/